13/04/2014

Α1’ ΕΠΣΚ: Αποτελέσματα τελευταίας αγωνιστικής και τα μπαράζ

Τελείωσε η κανονική περίοδος του Πρωταθλήματος της Α1' Κατηγορίας ΕΠΣ Κέρκυρας. Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής είχαν ως ακολούθως:

14. Ατρόμητος Στρογγυλής 7

Σημείωση: Ο Θιναλιακός και ο ΑΟ Κοντοκαλίου ξεκίνησαν με -2 βαθμούς, λόγω περσινής ποινής.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ:

• Ο ΑΟ Σιναράδων ανακηρύσσεται Πρωταθλητής της ΕΠΣ Κέρκυρας για την αγωνιστική περίοδο 2013-2014 και θα δώσει αγώνες μπαράζ για την άνοδο στη Γ' Εθνική Κατηγορία, με αντιπάλους τις Πρωταθλήτριες ομάδες των ΕΠΣ Θεσπρωτίας, Ηπείρου και Τρικάλων.

• Παραμένουν στην Α1' Κατηγορία ο Αστέρας Πετριτή, ο ΟΦΑΜ, ο Οδυσσέας Αυλιωτών, η Βολίδα, ο ΑΟ Κοντοκαλίου, ο Θιναλιακός και η Αναγέννηση Περιβολίου.

• Οι δύο τελευταίες ομάδες της κατάταξης, δηλαδή η Ομόνοια και ο Ατρόμητος Στρογγυλής, υποβιβάζονται απευθείας στην Α' Κατηγορία.

• Μέσω της διαδικασίας των play-out θα πέσουν ακόμη δύο ομάδες και όχι μία, λόγω του υποβιβασμού του Ολύμπου από τη Γ' Εθνική.
Ο ΑΟ Παξών και ο Κρόνος Αργυράδων, που ισοβάθμησαν στους 30 πόντους, θα δώσουν έναν μεταξύ τους αγώνα μπαράζ σε ουδέτερο γήπεδο, όπου ο νικητής θα καταλάβει την 9η θέση της τελικής κατάταξης και ο ηττημένος τη 10η. Κι αυτό διότι στις μεταξύ τους αναμετρήσεις στην κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος είχαν από μία νίκη και συνολικά γκολ 3-3.
Κατόπιν, τα ζευγάρια που θα σχηματιστούν στα play-out θα είναι:
9ος - 12ος (νικητής ΑΟ Παξών /Κρόνος Αργυράδων - Ολυμπιάδα Καρουσάδων)
10ος - 11ος (ηττημένος ΑΟ Παξών/ Κρόνος Αργυράδων
- Αχιλλέας Νυμφών).
Οι αγώνες θα γίνουν, διότι η διαφορά των ομάδων είναι στον ένα ή δύο βαθμούς. Θα διεξαχθεί ένα παιχνίδι, στην έδρα του ΑΟ Παξών (το γήπεδο των Παξών) και του Κρόνου (το γήπεδο του Περιβολίου) και αν κερδίσουν οι γηπεδούχες ομάδες, τότε θα παραμείνουν στην Α1' Κατηγορία και οι φιλοξενούμενες θα πέσουν στην Α'. Εάν τα ματς λήξουν ισόπαλα ή νικήσουν ο Αχιλλέας και η Ολυμπιάδα, τότε θα διεξαχθούν και δεύτεροι αγώνες, σε ουδέτερα γήπεδα.