Πανάξιος Κυπελλούχος ο ΑΟ Σιναράδων, 2-0 τον ΟΦΑΜ

• Κείμενο: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ
          • Συνεργασία: ΜΙΧΑΛΗΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ
          • Φωτογραφίες: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΡΥΔΗΣ

Χρυσή σελίδα στην ιστορία του έφραψε ο ΑΟ Σιναράδων το Σάββατο (1/3), καθώς ανακηρύχθηκε Κυπελλούχος της ΕΠΣ Κέρκυτας για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο (2013-2014).

Το συγκρότημα του Μιχάλη Πάγκαλη κέρδισε με σκορ 2-0 τον ΟΦΑΜ στον Τελικό, κατέκτησε το τρόπαιο κι έκανε υπερήφανο το χωριό των Σιναράδων, το οποίο από το απόγευμα του Σαββάτου έχει ντυθεί στα γιορτινά και πανηγυρίζει. Το σωματείο για πρώτη φορά αγωνίστηκε σε Τελικό Κυπέλλου και κατόρθωσε να σηκώσει την... κούπα! Μια τεράστια επιτυχία, που η ομάδα την άξιζε, αφού ήταν ανώτερη του αντιπάλου της.

Στο γήπεδο της ΕΠΣΚ, στο Κανόνι, αναμετρήθηκαν δύο από τις καλύτερες και πλέον ποιοτικότερες ομάδες του κερκυραϊκού ποδοσφαίρου, σε ένα ματς που αποτελεί μια γιορτή και το οποίο είχε και φιλανθρωπικό χαρακτήρα, καθώς τα έσοδα θα διαυ3ςθούν για την οικονομική ενίσχυση του μικρού Παναγιώτη Γεωργοτά. Παρότι ο φίλαθλος κόσμος που παρέστη ήταν πολύς, δυστυχώς οι αντίξοες καιρικές συνθήκες δεν επέτρεψαν να προσέλθει ακόμη περισσότερις, ούτε και να παιχθεί ποδόσφαιρο αξιώσεων.

Σε έναν «βαρύ» αγωνιστικό χώρο, και υπό συνεχή βροχόπτωση, έγινε ένα μέτριο παιχνίδι, χωρίς ιδιαίτερο θέαμα και με ελάχιστες καλές στιγμές. Αναγκαστικά, το ματς πήγε στη δύναμη και την τακτική, στους οποίους τομείς υπερίσχυσαν και επικράτησαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι Σιναραδίτες. Σε έναν αγώνα, όπου οι δύο αντίπαλη έδωσαν βάση κυρίως στη μεσοαμυντική τους λειτοθυργία και η έκβαση του οποίου κρίθηκε στο τελευταίο 12λεπτο, οπότε και σημειώθηκαν τα δύο γκολ των νικητών.

Ο ΑΟ Σιναράδων, παρά τις σημαντικές απουσίες των Αλέξη Πάγκαλη και Νίκου Προβατά, μπήκε πιο δυνατά στο ματς και ήταν καλύτερος στο πρώτο 20λεπτο. Στο 6' ο Σπύρος Κατσιλιανός σούταρε κι έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ από το κάθετο δοκάρι του Αρσένη Αβραμιώτη, ενώ στο 11' ο Γιώργος Βλάχος σέντραρε και στην κεφαλιά του Βασίλη Πετρόγιαννη η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων της εστίας του ΟΦΑΜ. Η «απάντηση» από τους Αγιομαθίτες ήρθε στο 13ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Χριστόφορου Αρμενιάκου, ο Ευθύμης Αβραμιώτης έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Η τυπικά γηπεδούχος ομάδα του Νίκου Μοσχονά ισορρόπησε το παιχνίδι μετά το 20λεπτο, ενώ στο 27' σε γυριστό σουτ του Χριστόφορου Αρμενιάκου, η μπάλα έφυγε άουτ, δίχως να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Σήφη Ζάχο.

Στην επανάληψη, ο ΑΟ Σιναράδων μπήκε ψυχωμένα και αποφασιστικά και κυριάρχησε στο γεμάτο από νερά αγωνιστικό τερέν. Ο Μιχάλης Πάγκαλης, έχοντας φροντίσει να εξουδετερώσει τα επιθετικά ατού του ΟΦΑΜ και κάνοντας εσωτερικές αλλαγές , έδωσε την ώθηση στην ομάδα του ώστε να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να αποκτήσει τον έλεγχο του ματς, ενώ οι Αγιομαθίτες από την πλευρά τους περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, δίνοντας έμφαση περισσότερο στα μετόπισθεν και λιγότερη στο δημιουργικό κομμάτι.

Οι Σιναραδίτες απείλησαν στο 60', με τον Σπύρο Κατσιλιανό να σουτάρει άουτ και στο 67' ο νεοεισελθών Ανδρέας Παπαναγιώτου βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά οι αμυντικοί της ομάδας του Αγίου Ματθαίου πρόλαβαν να διώξουν τη μπάλα. Στο 68' ο Πάγκαλης αναγκάστηκε να βγάλει τον Γιώργο Βλάχο, επειδή αισθάνθηκε έντονες ενοχλήσεις από πρόσφατο τραυματισμό του, ενώ στο 73' ο Αρσένης Αβραμιώτης μπλόκαρε τη μπάλα σε ωραία εκτέλεση φάουλ του Γιάννη Σφακιανάκη. Στο 75' ο ΑΟ Σιναράδων ζήτησε πέναλτι, υποστηρίζοντας ότι ο ευρισκόμενος στο έδαφος Γιάννης Λειβαδιώτης έδιωξε με πρόθεση τη μπάλα με το χέρι μπροστά από τα πόδια των Σφακιανάκη και Παπαναγιώτου.

Και φτάνουμε στο 79', οπότε και ο Γιάννης Σφακιανάκης κερδίζει πέναλτι από τον Γιάννη Λειβαδιώτη. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο ίδιος ο έμπειρος παίκτης των Σιναράδων, που με τέλειο χτύπημα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αρσένη Αβραμιώτη (παρότι έπεσε στη σωστή πλευρά), κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του.

Ο ΟΦΑΜ όχι μόνο δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να «απαντήσει», αλλά στο 85' ο ΑΟ Σιναράδων πέτυχε και δεύτερο γκολ, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με την υπόθεση νίκη. Ο Παναγιώτης Γραμμένος εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, η άμυνα της ομάδας του Αγίου Ματθαίου απέκρουσε ασθενώ τη μπάλα, η οποία έφτασε στον Ανδρέα Παπαναγιώτου, ο οποίος με κοντινό πλασέ «έγραψε» το 0-2.

Η τελευταία καλή φάση της αναμέτρησης άνηκε στους Αγιομαθίτες, καθώς στις καθυστερήσεις, έπειτα από σέντρα του Ευθύμη Αβραμιώτη, ο νεοεισερχόμενος Σπύρος Ρέτσης έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.

Η λήξη του παιχνιδιού βρήκε τους Σιναραδίτες και τους φιλάθλους τους να πανηγυρίζουν έξαλλα για τη μεγάλη τους νίκη και την κατάκτηση του Κυπέλλου. Μια επιτυχία που ήρθε απολύτως δίκαια, βάσει της γενικής εικόνας του αγώνα, παίρνοντας έτσι τη... σκυτάλη από τον περσινό Κυπελλούχο, Όλυμπο.

Πολύ καλή ήταν η διαιτησία του Σπύρου Κολυτά, βοηθοί του οποίου αποτέλεσαν οι Τάσος Γραικός και Πέτρος Νικόπουλος, ενώ τέταρτος διαιτητής διατέλεσε ο Κώστας Τόμπρος.