Ο ΟΦΑΜ σήκωσε το Σούπερ Καπ, 6-5 τις Σιναράδες στα πέναλτις!

• Κείμενο: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ
     • Συνεργασία: ΜΙΧΑΛΗΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ
     • Φωτογραφίες: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΡΥΔΗΣ

Την κατάκτηση του Σούπερ Καπ της ΕΠΣ Κέρκυρας για το 2014 πανηγύρισε ο Όμιλος Φιλάθλων Αγίου Ματθαίου, το απόγευμα της Τρίτης (28/10). Στον «Αγώνα Αλληλεγγύης Ερασιτεχνικού Ποδοσφαίρου», το συγκρότημα του Θύμιου Αβραμιώτη επικράτησε των Σιναράδων του Γιάννη Σφακιανάκη με 6-5 στη διαδικασία των πέναλτις, έπειτα από συνολικά 18 εκτελέσεις, κι ενώ το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια και στην ημίωρη παράταση είχε λήξει ισόπαλο με σκορ 1-1.

ΜΑΤΣ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ
Στο ενωσιακό γήπεδο του Κανονιού, παρουσία πλήθους κόσμου, βρέθηκαν αντιμέτωπες δύο σπουδαίες και πολύ ποιοτικές ομάδες, από τις κορυφαίες στην Κέρκυρα, που πρωταγωνιστούν στο Πρωτάθλημα της Α1' Κατηγορίας. Και οι οποίες έχουν στον πάγκο τους δύο νέους και πολύ φιλόδοξους ανθρώπους, που πραγματοποιούν τα πρώτα τους βήματα στην προπονητική.
Ο ΑΟ Σιναράδων, που ήταν ο τυπικά (αλλά και ουσιαστικά) γηπεδούχος, υπήρξε ο περσινός νταμπλούχος της ΕΠΣΚ, ενώ ο ΟΦΑΜ αποτέλεσε πέρσι τον φιναλίστ του Τελικού του Κυπέλλου. Τότε, που οι δύο ομάδες είχαν ξανασυναντηθεί, με τους Σιναραδίτες να κερδίζουν με 2-0.
Εκ προοιμίου, λοιπόν, και για όλους τους προαναφερόμενους λόγους, το ματς της Τρίτης παρουσίαζε τεράστιο ενδιαφέρον. Αλλά και ο σκοπός του ήταν πολύ σημαντικός, αφού τα έσοδα θα διατεθούν για την οικονομική στήριξη δύο συνανθρώπων μας: ενός από τις Σιναράδες κι ενός από τον Άγιο Ματθαίο.

ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΟΙ ΣΙΝΑΡΑΔΕΣ
Σε γενικές γραμμές, στο Κανόνι έγινε ένα παιχνίδι πολύ μέτριο ποιοτικά στο πρώτο 45λεπτο, με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, ενώ στην επανάληψη το θέαμα βελτιώθηκε αρκετά. Υπήρξε συγκλονιστική εξέλιξη και μεγάλο σασπένς στα πέναλτις.
Στα 120 λεπτά του αγώνα, ο ΑΟ Σιναράδων ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα και είχε περισσότερες και σπουδαιότερες καλές στιγμές από τους Αγιομαθίτες. Από ‘κεί και πέρα, ο διαιτητής Κώστας Τόμπρος ήταν πολύ... επιρρεπής στην κίτρινη κάρτα, κάνοντας ιδιαίτερη κατάχρηση, χωρίς να γίνεται δα κανένας... πόλεμος στον αγωνιστικό χώρο! «Φόρτωσε» τις ομάδες με κάρτες και απέβαλλε τρεις παίκτες τους (οι Σιναράδες «έχασαν» με δεύτερη κίτρινη τους Μυρίλλα και Κονισπολιάτη)..
Να επισημάνουμε επίσης ότι οι δύο αντίπαλοι είχαν σημαντικότατες και πολύ ποιοτικές απουσίες, λόγω τραυματισμών, και ήταν αποδυναμωμένοι κυρίως στην επίθεση. Από πλευράς ΑΟ Σιναράδων έλειπαν οι Τάσος Παππάς, Δημήτρης Ίσερης και Χρήστος Ιμέρης, ενώ από πλευράς ΟΦΑΜ απουσίαζαν οι Φάνης Φούκης, Χριστόφορος Αρμενιάκος και Γιάννης Πουλής.

ΑΝΟΥΣΙΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ
Στο πρώτο ημίχρονο, ξεχώρισαν οι ευκαιρίες του Νίκου Κονισπολιάτη στο 11' και του Γιώργου Ιωνά στο 28'. Ήταν ένα 45λεπτο δίχως ουσία, με τις δύο ομάδες να αποφεύγουν να ρισκάρουν και τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ κι έληξε 0-0.

ΤΟ 1-0 ΚΑΙ Η ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΣΤΟ... ΠΑΡΑ ΔΥΟ
Η ομάδα του Σφακιανάκη μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη, απείλησε στο 47' με τον Γιώργο Ιωνά και προηγήθηκε στο 51'. Ο Αλέξανδρος Μυρίλλας έκανε το γέμισμα και ο Σπύρος Ρομαντζάς, με καταπληκτικό αριστερό βολέ πάνω στην κίνηση, από θέση πλάγια αριστερά, «κεραυνοβόλησε» τον Θρασύβουλο Καποδίστρια, ανοίγοντας το σκορ (1-0).
Ο ΟΦΑΜ προσπάθησε στο 58' να «απαντήσει» με τον Πίτερ Μαγκάβερν, αλλά στο 68' ο Σπύρος Ρομαντζάς λίγο έλειψε να χριστεί εκ νέου σκόρερ για τις Σιναράδες. Ακολούθησαν δύο αποβολές. Στο 73' δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Αλέξανδρος Μυρίλλας των Σιναράδων και στο επόμενο λεπτό (74') αποβλήθηκε και ο Ανδρέας Κλίντης του ΟΦΑΜ, με απευθείας κόκκινη κάρτα (χειροδίκησε επάνω στον Αρμάντο Κάνι, με τον οποίο είχαν... κοκορομαχία, ενώ «κιτρινίστηκε» ο νεαρός παίκτης των γηπεδούχων). Έτσι, οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες.
Στη συνέχεια, ο ΑΟ Σιναράδων απώλεσε τεράστιες ευκαιρίες, με τους Βασίλη Πετρόγιαννη στο 81' και Γιώργο Ιωνά στο 84'. Κι αφού δεν έγινε το 2-0, όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα επικρατούσαν με το «φτωχό» 1-0. Ώσπου, φτάνουμε στο 88', με τον Σπύρο Γραμμένο να ισοφαρίζει σε 1-1 με ωραίο γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΟΙ ΣΙΝΑΡΑΔΕΣ
Στο πρώτο ημίχρονο του επιπλέον 30λεπτου, οι Σιναράδες είχαν ακόμη δύο καλές στιγμές με τον Γιώργο Ιωνά, στο 94 και το 102'. Στο 109', ο ΑΟ Σιναράδων έμεινε με εννέα παίκτες, λόγω αποβολής του Νίκου Κονισπολιάτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα, παραλίγο να σκοράρει στο 111' με τον Χριστόδουλο Γραμμένο. Η τελευταία αξιόλογη φάση του αγώνα άνηκε στους Αγιομαθίτες, με τον Σταύρο Ρούσσο στο 118'.

ΝΙΚΗΤΗΣ Ο ΟΦΑΜ ΣΤΗ... ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ
Λίγο πριν αρχίσει η... ρώσικη ρουλέτα των πέναλτις, ο Θύμιος Αβραμιώτης (που «κρατούσε» μία αλλαγή) πέρασε τον αδελφό του, τον Αρσένη, αντικαθιστώντας τον βασικό τερματοφύλακα του ΟΦΑΜ, Θρασύβουλο Καποδίστρια, που είχε «βγάλει» τα 120 λεπτά του αγώνα.
Τα γκολπόστ των δύο ομάδων, σ' αυτή την κρίσιμη και αγχωτική διαδικασία, θα τα υπερασπίζονταν δύο μεγάλοι και πολύπειροι γκολκίπερ, ο Σήφης Ζάχος και ο Αρσένης Αβραμιώτης, που στο πρόσφατο παρελθόν υπήρξαν και συμπαίκτες. Ο πρώτος απέκρουσε δύο χτυπήματα, ο δεύτερος εξουδετέρωσε τρία. Και μάλιστα, ο ένας ευστόχησε απέναντι στον άλλον! Ο «Μπούλης» έβαλε το τελευταίο πέναλτι και χάρισε στην ομάδα του Αγίου Ματθαίου τη νίκη με 6-5 και το τρόπαιο.

Ο... ΘΥΜΙΟΣ ΄ΦΑΝ ΓΚΑΑΛ ΚΑΙ Ο... ΑΡΣΕΝΗΣ ΚΡΟΥΛ
Με βάση τη συνολική εικόνα της αναμέτρησης, οι Σιναράδες άξιζαν να νικήσουν, όμως η μπάλα τις «τιμώρησε» για τις χαμένες ευκαιρίες τους. Και αποδείχθηκε ότι στα νοκ-άουτ ματς δεν κερδίζει πάντοτε ο καλύτερος.
Από την άλλη πλευρά, αποδείχθηκε σε κίνηση... ματ η έμπνευση του Θύμιου Αβραμιώτη να περάσει στο τέλος ως αλλαγή τον αδελφό του, τον Αρσένη, τον «πεναλτάκια» όπως χαρακτηρίζεται, λόγω της ικανότητάς του να αποκρούει τη μπάλα από την άσπρη βούλα. Και μας θύμισε την περίπτωση του Λουίς Φαν Γκάαλ, στο πρόσφατο Μουντιάλ της Βραζιλίας, όπου στον αγώνα της Ολλανδίας με την Κόστα Ρίκα είχε βάλει ως αλλαγή τον τερματοφύλακα Κρουλ και η ομάδα του επικράτησε στα πέναλτις.
Το Σούπερ Καπ της ΕΠΣ Κέρκυρας για το 2014 επιφύλασσε έντονες συγκινήσεις. Αλλά πλέον, αυτή η γιορτή του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου μας ανήκει στο παρελθόν. Και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες στρέφουν τώρα την προσοχή τους στις άλλες επίσημες διοργανώσεις της σαιζόν, δηλαδή το Πρωτάθλημα της Α1' Κατηγορίας και το Κύπελλο...

ΤΟ... ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ
Το παιχνίδι: Α.Ο. Σιναράδων - Ο.Φ.Α.Μ. 5-6 στα πεν. (1-1 καν.αγ. & παράτ.)
Διοργάνωση: Αγώνας Super Cup Ε.Π.Σ. Κέρκυρας («Αγώνας Αλληλεγγύης Ερασιτεχνικού Ποδοσφαίρου»)
Ημερομηνία: Τρίτη 28 Οκτωβρίου 2014
Ώρα έναρξης: 17:00
Γήπεδο: Ε.Π.Σ. Κέρκυρας, Κανόνι
Τηλεοπτική μετάδοση: Start TV
Οι σκόρερ: 51' Σπύρος Ρομαντζάς σουτ 1-0, 88' Σπύρος Γραμμένος σουτ 1-1