26/10/2018

Στους «16» ο Θιναλιακός, 4-0 τον Αρίλλα στην παράταση

Για τον 2ο Γύρο του Βορείου Ομίλου του τοπικού Κυπέλλου, ο Θιναλιακός κατάφερε -έστω και στην παράταση- να κάμψει στην έδρα του την αντίσταση της ΑΕ Αρίλλα/Καββαδάδων, που είναι σωματείο μιας Κατηγορίας πιο κάτω απ' αυτόν.

Το «συγκρότημα» του Παναγιώτη Κορομπόκη επικράτησε με σκορ 4-0 και προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης, εκεί όπου θ' αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Οδυσσέα Αυλιωτών, ενώ οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους «φωνάζουν» για τη διαιτησία.

Να σημειωθεί ότι ο Κορομπόκης είχε αφήσει εκτός αποστολής αρκετούς βασικούς ποδοσφαιριστές (όπως τους Λουτσιάν Μπουρντουζάν, Γιώργο Κούδα, Γιώργο Αγόρα, Αλέξη Βιτουλαδίτη Παναγιώτη Ματσοβίλα και Γκόρα Φαλ), ενώ τρεις ακόμη «εντεκαδάτοι» παίκτες (Χρήστος Αρμένης, Σπύρος Κροκίδης και Θανάσης Παπαρούνας) δεν ξεκίνησαν στο αρχικό σχήμα, αλλά μπήκαν ως αλλαγή.

Στον αγώνα που έγινε χθες Πέμπτη (25/10), στο Δημοτικό γήπεδο Θιναλίου, η ομάδα της Αχαράβης -όπως αναμένονταν άλλωστε- ήταν πολύ ανώτερη στο αγωνιστικό τερέν χάνοντας πολλές ευκαιρίες. Από την πλευρά της, η «Ένωση» του Τάσου Μουζακίτη έδωσε βάση στην αμυντική της λειτουργία, απειλώντας όμως και σε μια-δυο περιπτώσεις τους «πορτοκαλί».

Στο 35ο λεπτό οι γηπεδούχοι πλησίασαν πολύ κοντά στο γκολ, όμως στο δυνατό σουτ του Κλόντιαν Μπάρντι, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Στο 75' η ΑΕ Αρίλλα/Καββαδάδων σκόραρε με τον Θύμιο Μεσσίνη, ωστόσο ο διαιτητής Νίκος Κορακιανίτης ακύρωσε το τέρμα, έπειτα από υπόδειξη του λάινσμαν Γεράσιμου Μιχαλά για οφσάιντ. Αυτή η απόφαση, προκάλεσε τις διαμαρτυρίες της φιλοξενούμενης ομάδας.

Το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια τελείωσε 0-0 και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση. Στο 92' ο ρέφερι υπέδειξε πέναλτι, θεωρώντας ότι ο Σπύρος Μπαντούνος ανέτρεψε τον Τζίμη Ερμίρ. Οι φιλοξενούμενοι αμφισβήτησαν έντονα την απόφαση του ρέφερι, ενώ ο Κλόντιαν Μπάρντι που ανέλαβε να εκτελέσει την «εσχάτη των ποινών» ήταν εύστοχος, ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Ο Θιναλιακός διιπλασίασε τα τέρματά του στο 96' ξανά με... δράστη τον Κλόντιαν Μπάρντι, για να ακολουθήσουν δύο γκολ από τον Θανάση Παπαρούνα (στο 99' και στο 102'), διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 για τους γηπεδούχους.

Το ματς διαιτήτευσε ο Νίκος Κορακιανίτης, ο οποίος είχε για βοηθούς του τους Γεράσιμο Μιχαλά και Βασίλη Δράμπαλο.