11/01/2012

Στους “4”ο Ερασιτέχνης ΑΟΚ, 1-0 τον ΟΦΑΜ

Την πρόκρισή του στα Ημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΠΣ Κέρκυρας πανηγύρισε την Τετάρτη (11/1) ο Ερασιτέχνης ΑΟ Κέρκυρα, έπειτα από την εκτός έδρας νίκη του επί του ΟΦΑΜ με σκορ 1-0, στον επαναληπτικό αγώνα.
Με τον ΑΟΚ να έχει κερδίσει στο πρώτο παιχνίδι με το «εύθραυστο» 1-0, εκ προοιμίου η ρεβάνς στον Άγιο Ματθαίο ήταν αμφίρροπη. Κι αυτό επιβεβαιώθηκε περίτρανα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Εκεί όπου έγινε ένα καταπληκτικό ματς, το οποίο εξελίχθηκε σε πραγματική μάχη, η έκβαση της οποίας κρίθηκε στις καθυστερήσεις.
Σε μια αναμέτρηση όπου η πείρα ήρθε αντιμέτωπη με το ταλέντο, οι γηπεδούχοι του Άκη Πανδή, που είναι πρωτοπόροι στην Α1' τοπική Κατηγορία, είχαν στο πρώτο ημίχρονο δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν και να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου ματς.
Στην επανάληψη, η φιλοξενούμενη ομάδα του Γιάννη Χονδρογιάννη έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, όταν στο 55' ο Κώστας Γεωργακόπουλος με σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι της εστίας του ΟΦΑΜ.
Το παιχνίδι συνεχίστηκε με αμείωτο το ενδιαφέρον. Ώσπου, στο 92', κι ενώ οι Αγιομαθίτες είχαν περάσει μπροστά, ο ΑΟ Κέρκυρα βγήκε στην αντεπίθεση, ο Γεωργακόπουλος έπειτα από όμορφη προσπάθεια έδωσε ασίστ στον Γιώργο Γαρδικιώτη, ο οποίος σε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα έστειλε με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κώστας Γιούργας, ο οποίος είχε για βοηθούς τον Χάρισον Μπαλή και τον Θεοχάρη Σκορδίλη.