Η Λευκίμμη «πάτησε» (3-0) την Άρτα! - CorfuCorner.gr
18/04/2021

Η Λευκίμμη «πάτησε» (3-0) την Άρτα!

Η ΑΕ Λευκίμμης πέτυχε σήμερα Κυριακή (18/4) μια πολύ σπουδαία εντός έδρας νίκη, καθώς επιβλήθηκε της Αναγέννησης Άρτας με σκορ 3-0, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής (5ος Όμιλος).

Στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Λευκίμμης, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ ...από τα αποδυτήρια, καθώς στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Νίκος Τουρσίδης εκτέλεσε ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στην μεγάλη περιοχή και ο Κώστας Κυπτίου την γύρισε με το κεφάλι στον Χρήστο Γαστεράτο, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους, η ομάδα του Πάνου Κορομπόκη διπλασίασε τα τέρματά της. Ήταν στο 49΄, όταν ο Τουρσίδης εκτέλεσε γρήγορα ένα πλάγιο άουτ, η άμυνα των Αρτινών αδράνησε και ο νεοαποκτηθείς, Κώστας Λούβρος, που μπήκε γρήγορα στην περιοχή, σκόραρε με πλασέ. (2-0).

Το ...κερασάκι στην τούρτα τοποθετήθηκε στο 58΄ όταν σε μια ωραία επιθετική ενέργεια των ερυθρόλευκων , ο Ανδρέας Θεοδωράκης έγινε κάτοχος της μπάλας λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έκανε ένα φοβερό γυριστό σουτ και την έστειλε στην εστία του Μίτσιου, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σε 3-0.

Από την άλλη πλευρά, το «συγκρότημα» του Τάσου Νταλάκα από την αρχή του αγώνα δεν κατάφερε να βρει τα πατήματά του στο γήπεδο (και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο), ενώ στην επανάληψη αναγκάστηκε να βγει μπροστά μήπως και καταφέρει να φέρει το ματς στα ίσια, αλλά και οι τρεις αξιοσημείωτες ευκαιρίες που είχε για γκολ (στο 54΄,στο 64΄και στο 74΄) σταμάτησαν από τον νεαρό νεοεισελθέντα κίπερ της ΑΕΛ, Λευτέρη Πλασκασοβίτη. Με αποτέλεσμα, το φημολογούμενο ντέρμπυ να μετατρέπεται σε... απογευματινό περίπατο για τους Κερκυραίους !

Στην αναμέτρηση σφύριξε ο Δημήτρης Χατζηπαναγιώτης, έχοντας για βοηθούς του τους Δημήτρη Μπόσια και Σωτήρη Πάνο, άπαντες της ΕΠΣ Ηπείρου

ΑΕ Λευκίμμης (Π. Κορομπόκης): Γκάκος (36΄ Πλασκασοβίτης Λ.), Μουζακίτης (36΄ Λούβρος - 87΄ Κουλούρης Ν. ), Πουλημένος, Ματσοβίλα, Τουρσίδης, Αγκουστίν, Θεοδωράκης (67΄Πανταζής), Γρηγοριάδης, Κυπτίου (87΄Βασιλάκης), Τσεβανέδης, Γαστεράτος

Αναγέννηση Άρτας (Τ. Νταλάκας): Μίτσιος, Μούτσο (78΄ Χίσο), Σχισμένος, Παπαρούνης, Μπούκας, Κράμπης, Γούλας, Φελέκης, Νάστος (78΄Γρηγορίου), Μπαλαδήμας (57΄ Αρτέμης), Κολιός (57΄ Σιλιόγκας).

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ

• Εγκάρδιες ευχές για καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα, από το Εμπόριο και επεξεργασία κρεάτων «ΖΑΧΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ». Παράδοση στην ποιότητα, άμεση εξυπηρέτηση και εξαιρετικές τιμές. Η επιχείρηση, σας περιμένει στο Τρίκλινο, πλησίον της διασταύρωσης για Κομπίτσι. Τηλέφωνο: 26610-52223.

• Το κατάστημα NOVA, του Σταύρου Βουγιούκα, σας εύχεται ολόψυχα ότι καλύτερο για τις εορτές του Πάσχα . Διαθέτει Nova, κινητή τηλεφωνία, σέρβις κινητών τηλεφώνων και εξόφληση όλων των λογαριασμών (ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, σταθερής & κινητής τηλεφωνίας) και σας περιμένει στη Μητροπολίτου Μεθοδίου 58. Τηλέφωνο: 26611-02306.