Ευρεία νίκη (5-1) του Μέγα Αλέξανδρου επί του Ορφέα - CorfuCorner.gr
17/01/2022

Ευρεία νίκη (5-1) του Μέγα Αλέξανδρου επί του Ορφέα

Για την 10η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Α' ερασιτεχνικής Κατηγορίας, ο Μέγας Αλέξανδρος νίκησε εκτός έδρας τον νεανικό Ορφέα Κανονιού με το επιβλητικό 5-1.

Είναι αξιοσημείωτο το ότι τα πέντε γκολ του «Βασιλιά» τα πέτυχαν δύο ποδοσφαιριστές: ο Λάμπης Νικόλας (τρία) και ο Θωμάς Μότσης (δύο).

Στον αγώνα που διεξήχθη χθες Κυριακή (16/1), στο Αθλητικό Κέντρο «Βλάσσης», η ομάδα του Κανονιού λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους και να προηγηθεί στο 5', όταν ο Νίκος Κατέχης εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σπύρου Μοντσενίγου και ακολούθησε σύγχυση στα καρέ του Μέγα Αλέξανδρου.

Τελικά, το «συγκρότημα» των Κοσμά Μπολάνο και Δημήτρη Πανδή ήταν εκείνο που άνοιξε το σκορ. Στο 10', λοιπόν, ο νεοαποκτηθείς Ευτύχης Βλαχόπουλος πραγματοποίησε ωραία ενέργεια από τα αριστερά, έβγαλε την σέντρα και ο Μότσης με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 21' ο Αλέξης Κονισπολιάτης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Νικόλας, επίσης με κεφαλιά, «έγραψε» το 0-2, με το οποίο κι «έκλεισε» το πρώτο 45λεπτο.

Το 0-3 σημειώθηκε στο δεκάλεπτο μετά την έναρξη της επανάληψης, δηλαδή στο 55', με σουτ του Λάμπη Νικόλα από την μικρή περιοχή, ενώ στο 66' ο ίδιος παίκτης, με πλασέ μέσα από την περιοχή, πέτυχε το 0-4, κάνοντας χατ-τρικ. Το 0-5 σημειώθηκε στο 71', με σουτ του Θωμά Μότση μέσα από την περιοχή. Οι «νερατζούρι» του Σπύρου Βλάσση στο 76' μείωσαν σε 1-5, με κοντινό πλασέ του Σπύρου Ντράνου.

Στο ματς σφύριξε ο Χρήστος Διαβάτης, με συνεργάτες τους Αλέκο Δημητρά και Άγγελο Μπαλό.

Α.Γ.Σ. ΟΡΦΕΑΣ ΚΑΝΟΝΙΟΥ (Σπ. Βλάσσης): Βουζούκας, Βλάχος, Τόμπρος, Κατέχης, Κορακιανίτης, Τσιτούμης, Φορτώσης, Κατσιάφας, Αν. Μοντσενίγος, Ντράνος, Κοσκινάς. (Ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι: Καρράς, Κυρολάρι, Γελάτσορας, Γιούργας).
Α.Ε. ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Κ. Μπολάνο & Δ. Πανδής): Σπ. Μοντσενίγος, Π. Νίκου, Αλ. Κονισπολιάτης, Γ. Κατσαμόρας, Σ. Χρυσικόπουλος, Κ. Κέσκος, Τ. Αβραμιώτης, Σπ. Θεοχάρης, Λ. Νικόλας, Θ. Μότσης, Ευτ. Βλαχόπουλος. (Ως αλλαγή έπξαν οι: Αν. Μπέκαρης, Σ. Καυκαλίδης).