Ο «Κόγκολος»… λύτρωσε τον Κρόνο! - CorfuCorner.gr
29/11/2021

Ο «Κόγκολος»… λύτρωσε τον Κρόνο!

Χάρις σε γκολ που πέτυχε ο Άγγελος Ασπιώτης, ο επονομαζόμενος «Κόγκολος», πέντε λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης, ο Κρόνος Αργυράδων θριάμβευσε εκτός έδρας επί του ΑΠΣ Μπενίτσες με σκορ 1-0 και διατήρησε το απόλυτο των νικών του στο Πρωτάθλημα της Α' τοπικής Κατηγορίας.

Το ντέρμπι πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή (28/11), στο γήπεδο του Ολύμπου, στην Καλλιθέα Καναλίων, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου. Έγινε ένα παιχνίδι κέντρου, ένα «μοιρασμένο» ματς, το αποτέλεσμα του οποίου κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Όπως προαναφέραμε, το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημειώθηκε στο 85'. Ο Αλέξανδρος Σουλάνης χτύπησε κόρνερ από τα δεξιά και ο Άγγελος Ασπιώτης με κεφαλιά «έγραψε» το 0-1, «λυτρώνοντας» την ομάδα του Σπύρου Νικομάνη. Ο σκόρερ αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή του προπονητή των Αργυραδιτών, καθώς πέρασε στο γήπεδο στο 46΄, αντί του Γιάννη Καββαδία. Μάλιστα, στους πανηγυρισμούς ο Ασπιώτης έβγαλε την φανέλα του, με συνέπεια να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Βασίλη Δράμπαλο κι έτσι θα χάσει την μεγάλη σαββατιάτικη «μονομαχία» με τον ΑΟ Κέρκυρα.

Οι «μπλε» έκαναν το «6 στα 6» κι εξακολουθούν να φιγουράρουν στο... ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα, υποχρεώνοντας παράλληλα τους «μελανόλευκους» του Μιχάλη Κονισπολιάτη στην πρώτη φετινή ήττα τους.

Βοηθοί του ρέφερι Δράμπαλου ήταν οι Γιάννης Μίχος και Νίκος Κοσκινάς.

Α.Π.Σ. ΜΠΕΝΙΤΣΕΣ (Μιχ. Κονισπολιάτης): Κουρσάρης, Ψαρράς, Αιμ. Κοκοδκλμας, Ανδρ. Τσολάκης, Δαφνής, Αλ. Μελίδης, Λίβερης, Γκιώνης, Ρ. Σεντιρέλι, Αρ. Κανάνι, Ν. Ανδριώτης. Ως αλλαφή έπαιξαν οι: Γ. Κατσούλης, Ν. Γιαννιώτης.
Α.Π.Σ. ΚΡΟΝΟΣ ΑΡΓΥΡΑΔΩΝ (Σπ. Νικομάνης): Χρ. Ανδριώτης, Ι. Καββαδίας, Στ. Γράντος, Β. Καββαδίας, Κ. Λυμπόπουλος, Χ. Ανδριώτης, Θ. Κουλούρης, Αλ. Σουλάνης, Σπ. Περδίκης, Χρ. Αρμενιάκος, Ι. Δαφνής. Ως αλλαγή χρησιμοποιήθηκαν οι: Αγγ. Ασπιώτης, Ευγ. Νικομάνης, Χ. Καποδίστριας.

Να αναφέρουμε, τέλος, ότι πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη της συζύγου του διοικητικού στελέχους του σωματείου των Μπενιτσών, Θανάση Γιαννιώτη, η οποία έχασε την άνιση μάχη που έδινε με την επάρατη νόσο.