Δύσκολα οι Βιταλάδες 2-1 τον Ορφέα με ανατροπή - CorfuCorner.gr
29/11/2021

Δύσκολα οι Βιταλάδες 2-1 τον Ορφέα με ανατροπή

Παρότι στην εντός έδρας αναμέτρησή του με τον Ορφέα Κανονιού ο Ποσειδώνας Βιταλάδων βρέθηκε από το πρώτο ημίχρονο να... κυνηγάει το σκορ, εν τούτοις κατόρθωσε στην επανάληψη να «τουμπάρει» την εις βάρος του κατάσταση και να φτάσει πολύ δύσκολα στη νίκη με 2-1.

Το παιχνίδι διεξήχθη χθες Κυριακή (28/11), στο Δημοτικό Στάδιο Λευκίμμης, για την 6η αγωνιστική της Α' Ερασιτεχνικής Κατηγορίας (Νότιος Όμιλος). Οι «νερατζούρι» του Σπύρου Βλάσση προηγήθηκαν στο 28ο λεπτό, με κεφαλιά του Δημήτρη Τόμπρου, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νίκου Κατέχη, για να λήξει το πρώτο μέρος μ' αυτό το 0-1.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι του Φίλιππου Βάρελη άσκησαν πίεση στην νεανική ομάδα του Κανονιού κι εν τέλει μπόρεσαν να φτάσουν στην ολική ανατροπή. Έτσι, στο 55' ο Μπρούνο Λαμκάι, με σουτ μέσα από την περιοχή, έφερε το ματς στα ίσια (1-1), ενώ στο φινάλε (88') έγινε και το 2-1, όταν αρχικά ο Αναστάσιος Βάρελης «σημάδεψε» με σουτ το κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων, όμως ο Ποσειδώνας έκανε νέα επίθεση και ο Διονύσης Παπαβλασόπουλος (που αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή του Βάρελη) έστειλε με σουτ μέσα από την περιοχή την μπάλα στα δίχτυα του Αλέξανδρου Ζερβού.

Να επισημανθεί πως είναι η δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική που ο Ορφέας ηττάται με 2-1, ενώ προηγούνταν στο σκορ, αφού ακριβώς το ίδιο είχε συμβεί και στο αμέσως προηγούμενο παιχνίδι του, εντός έδρας με την ΑΕ Κανονιού.

Τον χθεσινό αγώνα διαιτήτευσε ο Δημήτρης Κάντας, έχοντας για βοηθούς του τους Γιάννη Σταμάτη και Αλέκο Δημητρά.

Α.Ο. ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΒΙΤΑΛΑΔΩΝ (Φιλ. Βάρελης): Αυγ. Βάρελης, Ν. Γαστεράτος, Αν. Βάρελης, Κ. Βλάσσης, Γ. Κάντας, Σπ. Βούλγαρης, Σπ. Βάρελης, Φιλ. Κουλούρης, Φιλ. Βάρελης, Μπρ. Λαμκάι, Ανδρ. Λιόπουλος. Ως αλλαγή χρησιμοποιήθηκε ο Δ. Παπαβλασόπουλος.
Α.Γ.Σ. ΟΡΦΕΑΣ ΚΑΝΟΝΙΟΥ (Σπ. Βλάσσης): Αλ. Ζερβός, Δ. Τόμπρος, Φορτώσης, Κορακιανίτης, Μάζης, Ν. Κατέχης, Κατσιάφας, Καποδίστριας, Ντράνος, Μοντσενίγος, Βλάχος. Ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι: Τσιτούμης, Κυρολάρι, Καρράς.