Η Αναγέννηση «άλωσε» τις Καρουσάδες! - CorfuCorner.gr
28/11/2021

Η Αναγέννηση «άλωσε» τις Καρουσάδες!

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Περιβολίου, επικρατώντας της Ολυμπιάδας Καρουσάδων με 2-0, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής της Α1' τοπικής Κατηγορίας.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε σήμερα Κυριακή (28/11), στο Δημοτικό γήπεδο Καρουσάδων, με το «συγκρότημα» του Σταμάτη Κουλούρη να σκοράρει από μία φορά ανά ημίχρονο, απέναντι σε έναν πολύ αδύναμο αντίπαλο.

Οι Περιβολιάτες προηγήθηκαν στο 9ο λεπτό, με απευθείας χτύπημα φάουλ του Δημήτρη Ίσερη. Στο 13' οι φιλοξενούμενοι «ξαναβρήκαν δίχτυα», αυτή την φορά με τον Δημήτρη Νικομάνη, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, διότι ο λάινσμαν Μιχάλης Καββαδίας υπέδειξε οφσάιντ, προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των Περιβολιατών. Στο 44' οι άνθρωποι της Αναγέννησης «φώναξαν» εκ νέου, αυτή την φορά για υπέρ τους πέναλτι που δεν καταλόγισε ο διαιτητής Κώστας Γιούργας, σε ανατροπή του Αποστόλη Μίαρη. Έτσι, το ημίχρονο τελείωσε 0-1.

Το δεύτερο τέρμα της ομάδας της νότιας Κέρκυρας σημειώθηκε στο 60', όταν μετά από κόρνερ, ο Δημήτρης Νικομάνης σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στο... πλεκτό, για να γίνει το 0-2.

Να επισημανθεί ότι στο 12ο λεπτό τραυματίστηκε στο πρόσωπο, σε μια φάση του ματς, ο τερματοφύλακας του «συγκροτήματος» του Περιβολίου, Βασίλης Νάος, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Αλέξη Λισγάρα.

Στο παιχνίδι σφύριξε ο Κώστας Γιούργας, με συνεργάτες τους Χάρη Σκορδίλη και Μιχάλη Καββαδία. Ο διαιτητής και ο δεύτερος βοηθός του υπέπεσαν σε λάθη.

Η σύνθεση της Αναγέννησης (προπονητής Στ. Κουλούρης): Β. Νάος, Γ. Τάσσης, Στ. Μαραβελάκης, Γ. Μίαρης του Γρ., Απ. Μίαρης, Δ. Νικομάνης, Αλ. Δήμος, Αντ. Ίσερης, Δ. Ίσερης, Θ. Μίαρης, Ι. Μίτσουλης. Ως αλλαγή χρησιμοποιήθηκαν οι: Αλ. Λισγάρας, Γ. Μίαρης του Στεφ., Τοτάι.