Εντός έδρας «γκέλα» του ΟΦΑΜ, 1-3 από την ΑΕΠ Κοζάνης - CorfuCorner.gr
28/11/2021

Εντός έδρας «γκέλα» του ΟΦΑΜ, 1-3 από την ΑΕΠ Κοζάνης

Κάτω από πολύ αντίξοες καιρικές συνθήκες και σε έναν αγωνιστικό χώρο που μόνο ποδοσφαιρικό γήπεδο δεν θύμιζε η ΑΕ Ποντίων Καραγιαννίων Κοζάνης επιβλήθηκε του ΟΦΑΜ με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου του Πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής.

Το ματς που πραγματοποιήθηκε σήμερα Κυριακή (28/11), στο Δημοτικό γήπεδο του Αγίου Ματθαίου, είχε από όλα τα... καλά! Κάρτες που μοίραζε απλόχερα ο ρέφερι (κίτρινες και μια κόκκινη,) πέναλτι, χαμένες ευκαιρίες και από τις δυο ομάδες κι εκατέρωθεν διαμαρτυρίες, αλλά ευτυχώς κανέναν τραυματισμό .

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 10ο λεπτό ο Φράνκο, κάνοντας το 0-1, ενώ στο 23΄ ο Μοχάμεντ Καμαρά έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσια, καθώς στο σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι η μπάλα πέρασε ξυστά έξω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των αντιπάλων. Στο 32ο λεπτό ο Γιώργος Μαγκώνης μάρκαρε αντικανονικά τον Βαλμά και ο διαιτητής Λεωνίδας Τζόβας υπέδειξε πέναλτι υπερ της ομάδας της Κοζάνης, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Σανσίκα κι «έγραψε» το 0-2, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Το δεύτερο 45λέπτο, παρότι η ένταση της βροχής και του αέρα αυξήθηκε, ξεκίνησε δυναμικά και για τις δυο ομάδες , καθώς οι μεν Αγιομαθίτες έψαχναν για το γκολ που θα τους ξαναέβαζε στο παιχνίδι, ενώ οι Κοζανίτες προσπαθούσαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ με όποιο κόστος και τίμημα. Αποτέλεσμα αυτού ήταν στο 81ο λεπτό να αποβληθεί ο Τρομπούκης με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η ΑΕΠ να μείνει με 10 παίκτες. Από ότι φαίνεται, το άγχος των φιλοξενουμένων μεγάλωσε κι έτσι ο Σανσίκα στο 83΄ στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα στα χέρια του κήπερ της ομάδας του, Παστορνίκι, την έστειλε στα δίχτυα, για να γίνει έτσι με αυτογκολ το 1-2 για τους Κερκυραίους. Ο ΟΦΑΜ «ανέβασε στροφές» για την ισοφάριση, αλλά τελικά -όπως λένε- η μπάλα... τιμωρεί και αυτό επαληθεύτηκε στο 89΄, όταν σε ολιγωρία των παικτών της άμυνας των γηπεδούχων, έγινε το 1-3 από τον Κατσαβάκη. Έτσι οι Πόντιοι έφυγαν με τους τρείς βαθμούς της νίκης από την Κέρκυρα, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως το εύρος του σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο, αλλά οι σωτήριες επεμβάσεις του Ηλία Σκάρπου δεν το επέτρεψαν .

Βοηθοί του ρέφερι Τζιόβα, του οποίου η διαιτησία ήταν αρκετά κακή και με πολλά λάθη, ήταν ο Θωμάς Γκέλης και ο Πολύτιμος Σίσκας άπαντες της ΕΠΣ Ηπείρου

ΟΦΑΜ: Σκάρπος, Παπαδόπουλος, Ταμπάκου, Τζορμπατζίδης, Μαγγώνης, Καμαρά, Σπίνουλας, Γωνιάδης, Πέριτς, Χαρβαλιάς, Μποζίκης

ΑΕΠ Κοζάνης: Παστορνίκι, Βοριαζίδης, Φωλίνας, Κοτταρίδης, Κανταρτζής, Κωστίκος, Κατσαβάκης, Κρίζακ, Βαλμάς (68′ Τρομπούκης) Φράνκο, (89′ Κουλούσιας) Σασίνκα.

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ