Οι Περουλάδες «φρέναραν»(1-1) τον ΠΑΟ Σφακιανάκης - CorfuCorner.gr
28/11/2021

Οι Περουλάδες «φρέναραν»(1-1) τον ΠΑΟ Σφακιανάκης

Μπορεί ο ΠΑΟ Σφακιανάκης να προβάλλει ως μια από τις πιο δυνατές ομάδες του Βορείου Ομίλου της Α' Κατηγορίας, ωστόσο στο χθεσινό (Σάββατο 27/11) εντός έδρας ματς με τον Εθνικό Περουλάδων «τα βρήκε σκούρα» και απώλεσε τους πρώτους του βαθμούς στο Πρωτάθλημα.

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Επιχειρηματικό Κέντρο του Κανονιού, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής, οι Σιδαριώτες του Κώστα Αυλωνίτη απέσπασαν ισοπαλία 1-1, βάζοντας... χειρόφρενο στο νικηφόρο σερί του «συγκροτήματος» των Φίλιπου Τάντη και Ιωάννη Σφακιανάκη.

Οι φιλοξενούμενοι, που ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο και είχαν σημαντικές ευκαιρίες, προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό, με αυτογκόλ, όταν ο Λέντι Λέζο εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο μπακ των γηπεδούχων, Λούι Αϊντινάι , πήγε να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακά του, αλλά την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Με αυτόν τον... ορθολογικό τρόπο ποδοσφαίρου, έγινε το 0-1 για τους Περουλαδίτες, που αποτέλεσε και το σκορ του ημιχρόνου.

Η ομάδα της πόλης «έσωσε τον βαθμό» στο 70', με αρκετή δόση τύχης, όταν ο Χρήστος Τσιάβος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε πόδια και κατέληξε γκολ, ξεγελώντας τον πορτιέρο Άγγελο Τσουκαλά.

Στην αναμέτρηση σφύριξε ο Δημήτρης Κάντας, με συνεργάτες τους Γιάννη Μίχο και Σπύρο Μερκούρη, οι οποίοι άφησαν με μικροπαράπονα τους φιλοξενούμενους.

Η σύνθεση του Εθνικού Περουλάδων (Κ. Αυλωνίτης): Αγγ. Τσουκαλάς, Ανδρ. Σκέμπρης, Στ. Τσουκαλάς, Σπ. Κουβαράς, Αντ. Κυριάκης, Κλ. Ντάτσι, Αν. Τσόλι, Θ. Σελλάς, Ν. Σαλβάνος, Σπ. Κούρκουλος, Λ. Λέζο. Ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι: Δ. Κορωνάκης, Κ. Κοντογιώργης, Ρ. Ντάτσι.

(Το CORFUCORNER.GR δεν δημοσιεύει την σύνθεση του ΠΑΟ Σφακιανάκης, ούτε φωτογραφίες από τον αγώνα, διότι ο υπεύθυνος του σωματείου, Ιωάννης Σφακιανάκης, που τυγχάνει κι ενοικιαστής του Αθλητικού Κέντρου της ΕΠΣΚ, έχει απαγορέψει στους συνεργάτες της ιστοσελίδας μας όχι μόνο να επικοινωνούν μαζί του για να τους παράσχουν πληροφορίες, αλλά και να φωτογραφίζουν τα παιχνίδια που διεξάγονται στο ενωσιακό γήπεδο, στερώντας έτσι από τις ομάδες την προβολή τους).

Να αναφέρουμε, τέλος, ότι πριν την έναρξη του ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του ταχυδρόμου Τάσου Αρμένη, που έφυγε από την ζωή σε ηλικία 52 ετών, «χτυπημένος» από κορωνοϊό.