Ο Θιναλιακός 3-1 τον Άγιο Νικόλαο - CorfuCorner.gr
27/11/2021

Ο Θιναλιακός 3-1 τον Άγιο Νικόλαο

Την 8η νίκη του στο φετινό Πρωτάθλημα της Α1' Κατηγορίας ΕΠΣ Κέρκυρας πανηγύρισε ο Θιναλιακός, ο οποίος επικράτησε με 3-1 του Κεραυνού Αγίου Νικολάου, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε σήμερα Σάββατο (27/11), στο Δημοτικό γήπεδο Καρουσάδων, που αποτελεί προσωρινή έδρα των «οράνιε» από το ξεκίνημα της σαιζόν. Το δεύτερο ημίχρονο διεξήχθη υπό συνεχή βροχόπτωση, γεγονός που δυσχέραινε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών αμφοτέρων των ομάδων.

Το «συγκρότημα» της Αχαράβης προηγήθηκε στο 38ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιώργου Κούδα. Την «εσχάτη των ποινών» κέρδισε ο Σπύρος Γκόγκος, που ανατράπηκε από τον Άγγελο Μηνά. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (47'), οι «κοκκινόμαυροι» του Κώστα Καλούδη έφτασαν στην ισοφάριση, με απευθείας χτύπημα φάουλ του Γιώργου Χαντάι από το ύψος σχεδόν της μεγάλης περιοχής. Έτσι, οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Στο 72' το σύνολο του Δημήτρη Φραγκούλη απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα, με πλασέ του Πέτρου Στεργίου από την μικρή περιοχή, έπειτα από πάσα του νεοεισελθόντα Κώστα Λούβρου. Με αυτό τον τρόπο, έγινε το 2-1. Το τρίτο γκολ της ομάδας του Θιναλίου σημειώθηκε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα (95'): ο Κώστας Λούβρος τροφοδότησε τον Βαλέριο Καρύδη (που επίσης είχε μπει ως αλλαγή), αυτός μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα Λεωνίδα Τσουκιά και με πλασέ «έγραψε» το 3-1.

Να επισημανθεί πως αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα του Κεραυνού στο Πρωτάθλημα, μετά από εκείνη από τον Αστέρα Πετριτή, την προηγούμενη αγωνιστική.

Επίσης, να αναφέρουμε ότι ο νεαρός Πέτρος Στεργίου έφτασε τα 9 τέρματα, «πιάνοντας» τον συμπαίκτη του, Κώστα Λούβρο, στην 2η θέση των σκόρερ της Α1'.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Πέτρος Νικόπουλος, έχοντας την συνεργασία των Ανδρέα Σερίφη και Βασίλη Μπεκάρη.

ΘΙΝΑΛΙΑΚΟΣ ΑΧΑΡΑΒΗΣ (Δ. Φραγκούλης): Πετράκης, Γκόγκος, Λάζαρης, Μουζακίτης, Κροκίδης, Μπάρι, Κούδας, Χρ. Αρμένης, Στεργίου, Δουζδαμπάνης, Μπουρντουζάν. Ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι: Λούβρος, Καρύδης, Βιτουλαδίτης, Μαναρκόλι.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ (Κ. Καλούδης): Τσουκιάς, Ν. Δημουλής, Γαστεράτος, Χ. Μίαρης, Αγγ. Μηνάς, Ρικάς, Σ. Μαράι, Αλ. Γραικός, Γ. Χαντάι, Θρ. Καλούδης, Χαρ. Μηνάς. Ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι: Μπότσης, Τρ. Ρέβης, Ν. Δημουλής, Π. Νικομάνης.