ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Και άλλη ήττα για τον Φαίακα, 29-24 από την Δράμα - CorfuCorner.gr
24/11/2021

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Και άλλη ήττα για τον Φαίακα, 29-24 από την Δράμα

Ακόμη μια ήττα στο φετινό Πρωτάθλημα της Α1 Handball Premier καταγράφηκε για την ανδρική ομάδα χειροσφαίρισης του Φαίακα, καθώς σήμερα Τετάρτη (24/11), στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου, έχασε εντός έδρας από την πολύ δυνατή Δράμα Bianco Monte με 5 γκολ διαφορά (24-29).

Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΕΑΚ Κέρκυρας, η διαφορά των τερμάτων μέχρι το 20ο λεπτό της αναμέτρησης κυμαινόταν από ένα εως τρία υπέρ των Δραμινών, οι οποίοι -σημειωτέον- ήρθαν στο νησί με 13 αθλητές στην αποστολή, διότι είχαν απουσίες για διάφορους λόγους . Το συγκρότημα του Κωνσταντίνου Μιχαλάκη στο τέταρτο πεντάλεπτο κατάφερε να προηγηθεί με 9-8, οι φιλοξενούμενοι, όμως, ξαναπήραν... κεφάλι στο σκορ κι έτσι το ημίχρονο έληξε με το ταμπλώ να γράφει 11-15 υπέρ τους.

Στο δεύτερο μέρος, το... σκηνικό ήταν το σύνηθες για τον Φαίακα, καθότι δεν κατάφερε να «ξαναμπεί» στο παιχνίδι κι έτσι η ομάδα του Σάκη Βαλαβάνη δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει το προβάδισμά της και να φτάσει στην τρίτη διαδοχική της νίκη, με το τελικό 24-29.

Πρώτος σκόρερ για τον Φαίακα ήταν ο Άγγελος Τσίλης με οκτώ τέρματα, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Τόσκα και Σίνα με 6 γκολ έκαστος.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-5, 6-8, 9-8, 10-12, 11-15 (Ημχ) 12-17, 12-20, 14-21, 17-23, 20-25, 24-29