Στα πέναλτις προκρίθηκαν τα Μωραΐτικα επί των Βιταλάδων - CorfuCorner.gr
24/11/2021

Στα πέναλτις προκρίθηκαν τα Μωραΐτικα επί των Βιταλάδων

Ο Αστέρας Μωραϊτίκων πήρε «δια πυρός και σιδήρου» την πρόκριση απέναντι στον Ποσειδώνα Βιταλάδων, τον οποίο νίκησε με 8-7 στα πέναλτις, καθώς στην κανονική του διάρκεια ο αγώνας τελείωσε ισόπαλος με σκορ 2-2.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε σήμερα Τετάρτη (24/11), στο Δημοτικό γήπεδο Στρογγυλής, στα πλαίσια της Β' Φάσης του τοπικού Κυπέλλου (Νότιος Όμιλος). Ο Ποσειδώνας του Φίλιππου Βάρελη, αν και ομάδα της Α' Κατηγορίας, προέβαλλε σθεναρή αντίσταση και ήταν πολύ μαχητικός και ανταγωνιστικός, προηγήθηκε δυο φορές, αλλά ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις.

Το 0-1 έγινε στο 15ο λεπτό, με γκολ του Διονύση Παπαβλασόπουλου, όμως η «απάντηση» του Αστέρα υπήρξε σχεδόν άμεση, αφού στο 19' ο Λευτέρης Θέμας έκανε το 1-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο 60' το «συγγκρότημα» των Βιταλάδων απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα, με 1-2, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπρούνο Λαμκάι, στο οποίο υπέπεσε ο Λευτέρης Θέμας, που έκανε χέρι. Στο 94' η ομάδα των Μωραϊτίκων κατάφερε να ξαναφέρει το παιχνίδι στα ίσια (2-2), με... ηρωική προσπάθεια του (νεοεισελθώντα) Δημήτρη Κοσκινά, ο οποίος παρότι δέχθηκε σκληρό μαρκάρισμα από τον Κώστα Βλάσση, εν τούτοις σηκώθηκε αμέσως από το έδαφος (ο διαιτητής άφησε το πλεονέκτημα), μπήκε στην περιοχή του Αυγερινού Βάρελη και σκόραρε.

Στην ημίωρη παράταση, το σκορ δεν άλλαξε, γι' αυτό και το ματς οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτις. Ο τεχνικός του Αστέρα, Ανδρέας Κοσκινάς, έβγαλε τον τερματοφύλακα Γιώργο Μπότση και πέρασε στην θέση του τον Θρασύβουλο Καποδίστριας, μια επιλογή που τον δικαίωσε, καθότι ο τελευταίος έκανε δύο αποκρούσεις.

Αμφότεροι οι αντίπαλοι είχαν από 10 εκτελέσεις από την άσπρη βούλα. Ο Αστέρας έχασε δύο πέναλτι και ο Ποσειδώνας τρία, με το τελικό σκορ να είναι 8-7, με τα Μωραΐτικα να κατακτούν το... εισιτήριο για την Φάση των «8» της διοργάνωσης (Προημιτελικά).

Αξίζει δε να επισημανθεί πως αυτός ήταν ο πρώτος (και μοναδικός ως τώρα) αγώνας στο φετινό Κύπελλο, που πηγαίνει στην παράταση και στα πέναλτις.

Στην συνάντηση σφύριξε ο Κώστας Γιούργας, έχοντας την βοήθεια του Χάρη Σκορδίλη και της Στεφανίας Σάτκλιφ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΩΡΑΪΤΙΚΩΝ (Αν. Κοσκινάς): Μπότσης, Ρέτσης, Αλ. Γιαννούλης, Λ. Κοσκινάς, Γ. Φωτοδήμος, Λ. Θέμας, Δαφνής, Λέσσης, Σκούφος, Κασσίμης, Λουκάς. Ως αλλαγή έπαιξαν οι: Σ. Γραικός, Δ. Κοσκινάς, Τζέλλας, Δημέγκελης, Θρ. Καποδίστριας.
ΠΟΣΕΙΙΔΩΝΑΣ ΒΙΤΑΛΑΔΩΝ (Φ. Βάρελης): Αυγ. Βάρελης, Σπ. Νικομάνης, Αν. Βάρελης, Γ. Κάντας, Κ. Βλάσσης, Δ. Παπαβλασόπουλος, Σπ. Βούλγαρης, Σπ. Βάρελης, Φ. Κουλούρης, Φ. Βάρελης, Μ. Λαμκάι . Ως αλλαγή έπαιξαν οι: Λιόπουλος, Κουτούλης.