Στα Προημιτελικά οι Παξοί, 2-1 την Αναγέννηση με ανατροπή - CorfuCorner.gr
24/11/2021

Στα Προημιτελικά οι Παξοί, 2-1 την Αναγέννηση με ανατροπή

Πριν από δέκα μέρες, η Αναγέννηση Περιβολίου κέρδισε εκτός έδρας τον ΑΟ Παξών με 2-1, στα πλαίσια του Πρωταθλήματος της Α1' Κατηγορίας. Σήμερα Τετάρτη (24/11), λοιπόν, οι Παξινοί «πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα» τους Περιβολιάτες, αλλά στο Κύπελλο!

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο Δημοτικό γήπεδο Περιβολίου, για την Β' Φάση του θεσμού (Νότιος Όμιλος). Οι Παξοί επικράτησαν με 2-1, με ανατροπή μάλιστα του σκορ, παίρνοντας έτσι το... εισιτήριο για τα Προημιτελικά.

Οι γηπεδούχοι του Σταμάτη Κουλούρη προηγήθηκαν στο 26ο λεπτό, με σουτ του Παναγιώτη Μίαρη μέσα από την περιοχή, για να λήξει το ημίχρονο 1-0.

Στην επανάληψη, οι «κιτρινόμαυροι» κατόρθωσαν να φέρουν... τούμπα το παιχνίδι! Στο 62' ο πολύπειρος Παντελής Γιαννούλης ισοφάρισε σε 1-1, με ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή (ο τερματοφύλακας Βασίλης Νάος ήταν εκτός θέσης), ενώ στο 84' ο... συνήθης ύποπτος Ελιάν Φασλία «έγραψε» το 1-2, με σουτ από θέση πλάγια δεξιά μέσα από την περιοχή, χαρίζοντας τη νίκη και την πρόκριση στους φιλοξενούμενους.

Να σημειωθεί ότι ο τεχνικός των Παξών, Γιώργος Ντελής, δεν ήταν στον πάγκο της ομάδας του, διότι απουσίαζε στην Αθήνα για υπηρεσιακούς λόγους, γι' αυτό και καθήκοντα προπονητή εκτέλεσε ο Πρόεδρος του σωματείου, Σωτήρης Σαρκαβάζης.

«Άρχοντας» της αναμέτρησης ήταν ο Πέτρος Νικόπουλος, με βοηθούς τους Γιάννη Μίχο και Γεράσιμο Μιχαλά.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΡΙΒΟΛΙΟΥ (Στ. Κουλούρης): Β. Νάος, Φ. Νάος, Μαραβελάκης, Τάσσης, Π. Μίαρης, Γ. Μίαρης, Δήμος, Δ. Ίσερης, Μίτσουλης, Θ. Μίαρης, Τοτάι. Ως αλλαγή αγωνίστηκε ο Νικομάνης.
ΑΟ ΠΑΞΟΙ (Σ. Σαρκαβάζης): Αιμ. Κουλούρης, Βαρότσης, Παππάς, Ν. Μπογδάνος, Φωτιάς, Χρ. Βερονίκης, Φασλία, Γιαννούλης, Θεοδώρου, Μάστορας, Μπραχιμάι. Ως αλλαγή αγωνίστηκε ο Αρβανιτάκης.