Θρίαμβος του ΟΦΑΜ στα Γιαννιτσά με ανατροπή ! - CorfuCorner.gr
21/11/2021

Θρίαμβος του ΟΦΑΜ στα Γιαννιτσά με ανατροπή !

Αποφασισμένος να πάρει το πρώτο εκτός έδρας τρίποντο του στο φετινό Πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας ήταν ο ΟΦΑΜ , όπερ και εγένετο, καθώς επιβλήθηκε του ΑΣ Γιαννιτσά με 2-1, με ανατροπή μάλιστα του σκορ στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου.

Στο ματς που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Γιαννιτσών, οι Αγιομαθίτες κατάφεραν κι «έσπασαν» το αήττητο του συγκροτήματος του Γιάννη Γυριχίδη, χάρις σε γκολ του «πολυεργαλείου» Γιώργου Μποζίκη και του πολύπειρου μεσοαμυντικού, Σπύρου Σπίνουλα ( του επονομαζόμενου «Γκόγκιτς»).

Το προβάδισμα στους γηπεδούχους έδωσε στο 29ο λεπτό ο Τσάκαλος ,μετά από ολιγωρία της άμυνας των φιλοξενουμένων, κάνοντας το 1-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο 2ο μέρος, οι κερκυραίοι ...γκάζωσαν και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια, κάνοντας το 1-1 με γκολ του Γιώργου Μποζίκη από τα... αποδυτήρια (47΄), ενώ την μεγάλη νίκη του ΟΦΑΜ «σφράγισε» στο 58ο λεπτό ο Σπύρος Σπίνουλας, ύστερα από εξαιρετική πάσα του Ιβάν Πέριτς. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά μάταια, καθώς ο τερματοφύλακας Ηλίας Γκάκος είχε «κατεβάσει ρολά», ενώ στις καθυστερήσεις έκανε την απόκρουση του αγώνα,λέγοντας για ακόμη μια φορά «ΌΧΙ».

Αξίζει να σημειωθεί πως με την σημερινή του νίκη, το κερκυραϊκό σωματείο έφτασε τους δέκα βαθμούς (τρείς νίκες ,μια ισοπαλία, μια ήττα) και αναρριχήθηκε στην 2η θέση της κατάταξης, έχοντας «χτίσει» μια γερή βάση για την παραμονή του στην Κατηγορία.

Στον αγώνα σφύριξε ο Γιώργος Παπαδόπουλος με συνεργάτες τους Γιάννη Φακανά και Κωνσταντίνο Αγγελόπουλο, άπαντες της ΕΠΣ Μακεδονίας.

Η σύνθεση του ΟΦΑΜ: Σκάρπος,Κάρρας,Ταμπάκου,Παπαδόπουλος,Τσορπατζίδης, Σπίνουλας, Καμαρά, Γωνιάδης, Μαγγώνης,Πέριτς ι Μποζίκης. Έπαιξαν και οι: Σούκερας Χαρβαλιάς , Βρυώνης και Σπ. Ανδριώτης

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ