Το «καραβάκι»… έπνιξε τον Ποσειδώνα! - CorfuCorner.gr
21/11/2021

Το «καραβάκι»… έπνιξε τον Ποσειδώνα!

Μετά την ισοπαλία με τις Μπενίτσες, στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος της Α΄ τοπικής Κατηγορίας, ο ΑΟ Κέρκυρα ξεκίνησε να κατακτά τα ... πολύτιμα τρίποντα, το ένα πίσω από το άλλο! Την νικηφόρα αυτή πορεία των «μπλαουγκράνα» δεν κατάφερε να ανακόψει ούτε ο αξιόμαχος, Ποσειδώνας Βιταλάδων, καθώς σήμερα Κυριακή (21/11), στο γήπεδο του Ολύμπου, στην Καλλιθέα Καναλίων, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου, το συγκρότημα του Γιάννη Χονδρογιάννη επικράτησε με το ευρύ σκορ 4-0.

Ο ΑΟΚ μετέτρεψε σε... περίπατο το κατ' εφημισμόν ντέρμπι απέναντι στην ομάδα του Φίλιππου Βάρελη, η οποία- σημειωτέον- «κατέβηκε» στην πόλη έχοντας πολλές ελλείψεις και με μόλις 12 ποδοσφαιριστές στην αποστολή.

Ο... χορός των γκολ ξεκίνησε στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Παναγιώτης Μπαμιόγλου, με ατομική προσπάθεια και σουτ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στο γάμμα της αντίπαλης εστίας, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους. Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45,΄ ο Γιώργος Θεόδοτος, επίσης με σουτ από πλάγια θέση διπλασίασε τα τέρματα για το «καραβάκι» κι έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το... ταμπλώ να γράφει 2-0 υπέρ του ΑΟΚ.

Στο 2ο 45λεπτο, οι «κυανέρυθροι» κράτησαν τις ....μηχανές τους ζεστές, με αποτέλεσμα ο Σπύρος Φαϊτάς (που είχε μπεί ως αλλαγή στο 62΄, αντικαθιστώντας τον νεαρό Νίκο Κουτλή), στο 72΄ να αυξήσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με μπάσιμο στην περιοχή και πλασέ, έπειτα από οργανωμένη προσπάθεια του ΑΟ Κέρκυρα . Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο (επίσης νεοεισερχόμενος) Νίκος Παϊπέτης, στο τελευταίο λεπτό η του ματς (90΄) που ... χορεύοντας την άμυνα των φιλοξενουμένων, έγραψε με πλασέ το τελικό 4-0.

Διαιτητής του παιχνιδιού ήταν ο Πέτρος Νικόπουλος έχοντας για βοηθούς του, τους Χρήστο Διαβάτη και Δημήτρη Βασιλείου.

ΑΟ Κέρκυρα (Γιάννης Χονδρογιάννης): Ευθυμίου, Κάσης, Θεόδοτος, Κατσαρός, Σκολαρίκης (77΄ Βιτουλαδίτης), Φωτιάδης, Κουτλής (62΄Φαϊτάς), Τράνακας (77΄ Γκολόσης), Ανδριώτης (62 Ι. Κολυτάς), Γ. Κουλούρης, Μπαμιόγλου (46' Παϊπέτης)

Ποσειδώνας Βιταλάδων (Φίλιππος Βάρελης): Αυγ. Βάρελης, Γαστεράτος, Νικομάνης, Φ. Κουλούρης, Φ. Βάρελης, Σπ. Βάρελης, Κουτρούλης, Μυρίλλας, Αν. Βάρελης, Ι. Κουλούρης, Λιόπουλος. Ως αλλαγή έπαιξε ο Τσουκιάς

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ