Η ΑΕ Φαιάκων «κεραυνοβόλησε» γάζωσε (7-2) τον Ποταμό! - CorfuCorner.gr
21/11/2021

Η ΑΕ Φαιάκων «κεραυνοβόλησε» γάζωσε (7-2) τον Ποταμό!

Επίδειξη... δύναμης έκανε η ΑΕ Φαιάκων απέναντι στον Κεραυνό Ποταμού, τον οποίο διέλυσε με 7-2, στα πλαίσια του Πρωταθλήματος της Α' Ερασιτεχνικής Κατηγορίας.

Το «συγκρότημα» του Αντώνη Κορακιανίτη «καθάρισε» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκε με 0-5, φτάνοντας με χαρακτηριστική ευκολία στο «5 στο 5» και φυσικά εξακολουθεί να... φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας του Βορείου Ομίλου.

Ο αγώνας διεξήχθη χθες Σάββατο (20/11), στο Αθλητικό Κέντρο «Βλάσσης», στο Κανόνι, με τυπικά γηπεδούχους τους Ποταμίτες. Ο... χορός των γκολ άρχισε μόλις στο 4ο λεπτό, όπου ο Νίκος Παππάς, με πλασέ μέσα από την περιοχή, πέτυχε το 0-1 για την ομάδα της Κάτω Κορακιάνας, για να έρθει στο 18' ο Κώστας Μιχαλόπουλος, επίσης με πλασέ μέσα από την περιοχή, να «γράψει» το 0-2. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι τριπλασίασαν τα τέρματά τους στο 25' με κεφαλιά του Κώστα (ή Ντίνου) Μαυρωνά, έπειτα από σέντρα του Γιάννη Κωστελέτου. Στο 33' ο Κώστας Μιχαλόπουλος σκόραρε εκ νέου, αυτή την φορά με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ στο 39' ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 0-5, «»βρίσκοντας δίχτυα» με πλασέ από πλάγια θέση αριστερά, κάνοντας έτσι χατ-τρικ.

Και περνάμε στην επανάληψη. Στο 50' η ομάδα του Ποταμού κέρδισε πέναλτι, όμως ο Γιώργος Μιχαλάκης (που ανέλαβε την εκτέλεσή του) έστειλε την μπάλα άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τελικά, το σύνολο του Στέφανου Μιχαλάκη κατάφερε να σκοράρει στο 62', με τον Γιώργο Αγάθο να μειώνει σε 1-5, αλλά στο 76' ο Διονύσης Ταχίρι έκανε το 1-6, με αριστερό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή. Στο 80' ο ίδιος παίκτης, με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-7 και στο 86' ο Μουαζά Αλί έγραψε τον... επίλογο του ματς, καθώς βγήκε στην «πλάτη» της άμυνας της ΑΕ Φαιάκων και με δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία, μειώνοντας σε 2-7.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Θωμάς Βλάσσης, βοηθοί του οποίου διατέλεσαν οι Ανδρέας Σερίφης και Μιχάλης Καββαδίας.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΠΟΤΑΜΟΥ (Στέφανος Μιχαλάκης): Αυλωνίτης, Β. Αλεξάκης, Ν. Γεωργοτάς, Τσιριγκάκης, Κοκώσης, Αλί, Σπ. Αλεξάκης, Γ. Μιχαλάκης, Λαμπίρης, Αλ. Μιχαλάκης, Αγάθος. Ως αλλαγή έπαιξε ο Στ. Μιχαλάκης.
ΑΕ ΦΑΙΑΚΩΝ (Αντώνης Κορακιανίτης): Ρεβύθης, Βραδής, Καόνης, Τριανταφύλλου, Μιχαλόπουλος, Μαυρωνάς, Κούστας, Παππάς, Κωστελέτος, Ταχίρι, Φωτεινός. Ως αλλαγή έπαιξαν οι: Μικάλεφ, Καλούδης, Βλάσσης.