Άδικη ήττα της Άφρας από τον ΠΑΟ Σφακιανάκης - CorfuCorner.gr
20/11/2021

Άδικη ήττα της Άφρας από τον ΠΑΟ Σφακιανάκης

Στιγμιότυπο απο τον αγώνα ΠΑΟ Σφακιανάκης - Ατρόμητος Άφρας

Παρόλο που ο Ατρόμητος Άφρας κατά διαστήματα (και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο) ήταν καλύτερος από τον ΠΑΟ Σφακιανάκης, εν τούτοις γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 4-2, ένα σκορ που δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του αγώνα.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε σήμερα Σάββατο (20/11), στο Επιχειρηματικό Κέντρο του Κανονιού (τέως ενωσιακό), για την 5η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Α' Ερασιτεχνικής Κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησαν στο πρώτο 45λεπτο, όπου προηγήθηκαν με 4-0 σκοράροντας στο 15' με τον Μπουντάνι, στο 22' με τον Λάνη, στο 34' ξανά με τον Μπουντάνι και στο 42 πάλι με τον Μπουντάνι, που έκανε χατ-τρικ. Στο τέταρτο τέρμα, οι Αφριώτες αδικήθηκαν κατάφωρα από την διαιτησία, καθώς πολύ σωστά ο λάινσμαν Σκορδίλης σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ, όμως ο Γιούργας «πήρε πάνω του την φάση» και το κατακύρωσε. Αδικαιολόγητο λάθος από έναν ρέφερι επιπέδου Γ Εθνικής!

Στην επανάληψη, ο Ατρόμητος κυριολεκτικά «πάτησε» την ομάδα των Φίλιππου Τάντη και Γιάννη Σφακιανάκη! Το «συγκρότημα» του Χρήστου Φακιολά έπαιξε μπαλάρα και δίδαξε ορθολογικό ποδόσφαιρο στον ΠΑΟ Σφακιανάκης, «βρίσκοντας δίχτυα» με τον Θύμιο Μούτα στο 46' και στο 62' και μειώνοντας σε 4-2, ενώ σημαντικές απώλεσαν οι Αλέξανδρος Μικάλεφ, Θύμιος Μούτας και Ανδρέας Ρίγγας. Ωστόσο, η αποβολή του Τάσου Κομιανού στο 70', με δεύτερη κίτρινη κάρτα, του... έκοψε τα φτερά στην προσπάθειά του για την κατάκτηση ενός θετικού αποτελέσματος, που σίγουρα του άξιζε...

Στο ματς σφύριξε ο Κώστας Γιούργας, έχοντας την βοήθεια των Χάρη Σκορδίλη και Γεράσιμου Μιχαλά.

Η σύνθεση του Ατρομήτου Άφρας (προπονητής Χρήστος Φακιολάς): Βραδής, Κουτσομπίνας, Άνθης, Ασβεστάς, Καλούδης, Μικάλεφ, Μούτας, Παγκράτης, Ρίγγας, Μαγουλάς, Γκιόκας. Ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι: Μακρής, Περδικομάτης, Λώμης, Κομνηνός, Τζέκος.

(Η ιστοσελίδα μας δεν δημοσιεύει την σύνθεση του ΠΑΟ Σφακιανάκης, διότι ο υπεύθυνος του σωματείου, ο κ. Ιωάννης Σφακιανάκης, μας έχει απαγορέψει να επικοινωνούμε μαζί του για να μας παράσχει πληροφορίες, κάτι που στερεί από τους ποδοσφαιριστές της συγκεκριμένης ομάδας την προβολή τους μέσω του CORFUCORNER.GR,, του παλαιότερου κι εγκυρότερου της Κέρκυρας).