ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ «Καταιγιστικός» ο Όλυμπος, 6-1 στην Στρογγυλή - CorfuCorner.gr
09/10/2021

ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ «Καταιγιστικός» ο Όλυμπος, 6-1 στην Στρογγυλή

Το δεύτερο «τρίποντο» του στο φετινό Πρωτάθλημα της Α1΄τοπικής Κατηγορίας πέτυχε σήμερα Σάββατο (9 Οκτωβρίου) ο Όλυμπος Κέρκυρας, καθώς πέρασε σαν... καταιγίδα από το Δημοτικό γήπεδο Στρογγυλής, έριξε μισή ντουζίνα γκολ στον Ατρόμητο και απήλθε με το εμφατικό σκορ 1-6.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής, με την... βροχή των γκολ να ξεκινάει στο 16ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παναγιώτη Γραμμένου, που έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (0-1), ενώ λίγο αργότερα, στο σουτ του Σάκη Κούδα, επίσης από πλευράς Ολύμπου, ο τερματοφύλακας Γιώργος Μπότσης απέκρουσε την μπάλα, η οποία κατόπιν χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του. Στο 33΄, η ομάδα του Γιάννη Φλώρου έφερε το ματς στα ίσια με τον Σίμο Γραικό, πού βρήκε δίχτυα με ωραίο γυριστό σουτ και έκανε το 1-1. Στο 43΄, όμως, ο Παναγιώτης Γραμμένος «ανταπάντησε», κάνοντας το 1-2 και διπλασιάζοντας έτσι τα προσωπικά του τέρματα και φυσικά τα τέρματα του «συγκροτήματος» του Τάσου Βενέτη, ενώ στις καθυστερήσεις, του ημιχρόνου, ο Βασίλης Μέξας ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 1-3, με σουτ εντός περιοχής από πλάγια θέση.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 49΄, οι Ολύμπιοι κέρδισαν πέναλτι, που το εκτέλεσε με επιτυχία ο Παναγιώτης Γραμμένος, κάνοντας έτσι χατ τρικ και «γράφοντας» το 1-4. Στο 60΄ έγινε το 1-5,ΜΜε σουτ του Στέφανου Βλαστού μέσα από την περιοχή, για να σημειωθεί το τελικό 1-6 στο 75΄ , με αυτογκόλ του πορτιέρο των Στρογγυλιατών, Γιώργου Μπότση, ο οποίος έχασε το κοντρόλτης μπάλας μετά από γύρισμα συμπαίκτη του,

Τον αγώνα σφύριξε ο Δημήτρης Κάντας, έχοντας για βοηθούς του, τους Γεράσιμο Μιχαλά και Γιώργο Γεωργοτά.

Επιμέλεια: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ