ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Τρίτη ήττα για τον Φαίακα 30-21 από τον Αερωπό - CorfuCorner.gr
09/10/2021

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Τρίτη ήττα για τον Φαίακα 30-21 από τον Αερωπό

Την τρίτη της ήττα στο φετινό Πρωτάθλημα της Α1΄ Handball Premier γνώρισε η ανδρική ομάδα χειροσφαίρισης του Φαίακα, καθώς σήμερα Σάββατο (9/10) έχασε εκτός έδρας από τον πολύ δυνατό Αερωπό Έδεσσας, με 9 γκολ διαφορά ( 30-21).

Ο αγώνας, που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο της Έδεσσας, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του βορείου Ομίλου, ήταν όπως φάνηκε ... βιολί για έναν, καθώς από την αρχή οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να συνεχίσουν το σερί των νικών τους. Στα τρία πρώτα πεντάλεπτα, η διαφορά των γκολ δεν ξεπερνούσε τα δυο, όμως από το 20ο λεπτό ή ... ψαλίδα άρχισε σιγά- σιγά να ανοίγει υπέρ του Αερωπού, με αποτέλεσμα στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου το ταμπλώ να γράφει 17-12.

Στο δεύτερο μέρος, το συγκρότημα του Κωνσταντίνου Μιχαλάκη δεν κατάφερε να να μειώσει την διαφορά και να«ξαναμπεί» στο παιχνίδι ,σε αντίθεση με το αντίστοιχο του Αλέξανδρου Ταρινίδη, που όχι μόνο δεν κατέβασε ...στροφές, αλλά έπιασε ακόμη πιο υψηλές ταχύτητες και πήρε το «δίποντο» με 9 γκολ διαφορά (30-21)

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 8-6, 11-8, 15-10, 17-12 (ημχ), 18-12, 20-13, 23-17, 24-19, 27-20, 30-21.