Νίκη (2-1) του Κάβου στο φιλικό με Άγιο Νικόλαο - CorfuCorner.gr
14/09/2021

Νίκη (2-1) του Κάβου στο φιλικό με Άγιο Νικόλαο

Στιγμιότυπο απο το σημερινό φιλικό μεταξύ ΑΟ Κάβου-Κεραυνού Αγίου Νικολάου

Νικηφόρο ήταν για τον ΑΟ Κάβου το πρώτο του φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας, καθώς επικράτησε εντός έδρας επί του Κεραυνού Αγίου Νικολάου με 2-1, με ανατροπή του σκορ.

Η αναμέτρηση διεξήχθη σήμερα Τρίτη (14/9) το απόγευμα, στο Δημοτικό Στάδιο Λευκίμμης, σε δύο 35λεπτα ημίχρονα.

Οι φιλοξενούμενοι του Κώστα Καλούδη προηγήθηκαν στο 30', με σουτ του Σενίτ Μαράι μέσα από την περιοχή, για να λήξει το πρώτο μέρος με 0-1. Στο 10ο λεπτό της επανάληψης, οι «μπορντώ» του Κώστα Βλάσση («Κουκούμα») έφεραν το ματς στα ίσια: ο υπό δοκιμή Φέιμ Κάσο έβγαλε ασίστ στον νεοαποκτηθέντα Δημήτρη Βλάσση («Γαμπρό»), ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1. Τη νίκη στους γηπεδούχους χάρισε ο Φέιμ Κάσο στο 28' του δευτέρου ημιχρόνου, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Δημήτρης Βλάσσης.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Θωμάς βλάσσης, βοηθοί του οποίου διετέλεσαν οι Σπύρος Μερκούρης και Στεφανία Σάτκλιφ.

Ο νεαρός Νικηφόρος Βλάσσης του Κάβου, ήταν από τους κορυφαίους σε απόδοση παίκτες του παιχνιδιού. Ο 18χρονος νεοαποκτηθείς στόπερ, που τυγχάνει και γιος του προπονητή της ομάδας, πραγματοποίησε εξαιρετικό ντεμπούτο, «κλέβοντας» τις εντυπώσεις. Πολύ καλή υπήρξε και η εμφάνιση του «Γαμπρού».

Να αναφέροτμε, τέλος, ότι την συνάντηση παρακολούθησε και ο τεχνικός της ΑΕ Λευκίμμης, Αντώνης Δρακόπουλος, ο οποίος είχε την ευκαιρία ν' αποκτήσει εκόνα και άποψη για τον Κάσο, που φέρεται να... ψιλοενδιαφέρει την «Βασίλισσα».