Θρίαμβος της Λευκίμμης στην Λευκάδα, απέκλεισε τον Τηλυκράτη στα πέναλτις! - CorfuCorner.gr
11/09/2021

Θρίαμβος της Λευκίμμης στην Λευκάδα, απέκλεισε τον Τηλυκράτη στα πέναλτις!

Η Αθλητική Ένωση Λευκίμμης συνεχίζει... ακάθεκτη την πορεία της στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας, πετυχαίνοντας μία ακόμη μεγάλη πρόκριση!

Το «συγκρότημα» του Αντώνη Δρακόπουλου επικράτησε εκτός έδρας του Τηλυκράτη Λευκάδας και πήρε το... εισιτήριο για τον επόμενο Γύρο της διοργάνωσης.

Το νησιωτικό ντέρμπυ διεξήχθη σήμερα Σάββατο (11/9), στο Δημοτικό γήπεδο Νυδρίου, στα πλαίσια της Β΄ Φάσης (1ος Όμιλος). Στην κανονική του διάρκεια, το ματς έληξε ισόπαλο 3-3 και στην ημίωρη παράταση τελείωσε 4-4, ενώ στα πέναλτις η κερκυραϊκή ομάδα νίκησε με 5-3.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Βαγγέλης Τσεβανέδης, που έκανε χατ-τρικ, βάζοντας δυο γκολ στο κανονικό 90άλεπτο κι ένα στο επιπλέον στο 30άλεπτο, πέτυχεε όμως κι ένα στην... ρώσικη ρουλέτα. Το ντεμπούτο του με την φανέλα της ΑΕΛ πραγματοποίησε ο νεοαποκτηθείς, Μπράνισλαβ Νίκιτς, ο οποίος μάλιστα ήταν επίσης μεταξύ εκείνων που ευστόχησαν στην διαδικασία των πέναλτις

Όπως μαρτυράει και το αποτέλεσμα, στην Λευκάδα έγινε ένα σπουδαίο παιχνίδι για... γερά νεύρα και με πολλές συγκινήσεις. Οι «ερυθρόλευκοι» της Νότιας Κέρκυρας βρέθηκαν τρείς φορές πίσω στο σκορ, όμως ήταν... πολύ σκληροί για να πεθάνουν!!!

Οι Λευκιμμιώτες απέκτησαν το προβάδισμα στο 14ο λεπτό, όταν ο Λάζαρος Κωστακιώτης έβγαλε την σέντρα και ο Τσεβανέδης με προβολή «έγραψε» το 0-1. Όμως, μέσα σε ένα τέταρτο ο Τηλυκράτης κατάφερε να φέρει ... τούμπα το ματς. Έτσι, στο 20' ο Νικλητσιώτης ισοφάρισε σε 1-1 με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, για να γίνει το 2-1 στο 29', με πλασέ του Σιμόνι μέσα από την περιοχή, έπειτα από γύρισμα του Νικλητσιώτη. Στο 37' οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο τερματοφύλακας Βαγγέλης Βάτζιος απέκρουσε την μπάλα, στην εκτέλεση του Περιστέρη. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ήταν η σειρά των φιλοξενουμένων να κερδίσουν την «εσχάτη των ποινών», με τον Τσεβανέδη να... βρίσκει στόχο από την άσπρη βούλα, για να ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο ισόπαλο 2-2.

Και περνάμε στην επανάληψη. Στο 75' οι Λευκαδίτες ξαναπροηγήθηκαν, με 3-2, χάρις σε γκολ του Σιμόνι, αλλά στο 88' ο Νίκος Πουλημένος προωθήθηκε στην αντίπαλη περιοχή και με κεφαλιά έφερε ξανά την αναμέτρηση στα ίσια, με το 3-3 να αποτελεί το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 15ο λεπτό της παράτασης, δηλαδή στο 105', ο Νικλιτσιώτης έκανε το 4-3 για τους «κυανέρυθρους» του Ανδρέα Παντζιαρά, ωστόσο η «Βασίλισσα» είχε κι εδώ την... απάντηση, καθώς στο 115' ο Βαγγέλης Τσεβανέδης με πλασέ ισοφάρισε σε 4-4. Σ' αυτό το χρονικό σημείο, ο τεχνικός των Κερκυραίων έβγαλε τον γκολκίπερ Βάτζιο και πέρασε στην θέση του τον Γκάκο.

Στα πέναλτις, η ΑΕΛ υπήρξε απόλυτα εύστοχη (5 στα 5), με τους Γρηγοριάδη, Νίκιτς, Τσεβανέδη, Κωστακιώτη και Κυπτίου. Από πλευράς γηπεδούχων, ο Αζούδης νικήθηκε από τον Μάρκο Γκάκο, ενώ στόχο βρήκαν οι Νικλητσιώτης, Σιμόνι και Τόσκα . Η κερκυραϊκή ομάδα, λοιπόν, πανηγύρισε την πολύ σημαντική πρόκρισή της στην επόμενη Φάση του Κυπέλλου.

Να επισημανθεί ότι τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου 150 ποδοσφαιρόφιλοι, μεταξύ των οποίων ήταν και καμιά εικοσαριά οπαδοί της Λευκίμμης.

«Άρχοντας» του ματς διατέλεσε ο Δημήτρης Χατζηπαναγιώτου (ΕΠΣ Ηπείρου), έχοντας για βοηθούς του, τους
Γιώργο Παπαλαζάρου (ΕΠΣ Θεσπρωτίας) και Πολύτιμο-Άγγελο Σίσκα (ΕΠΣ Ηπείρου)

Τηλυκράτης Λευκάδας (Παντζιαράς): Μπλατσιώτης, Πανταζής, Ντόσης (116' Βρεττός), Παναγιωτόπουλος, Μπιμπισίδης, Τσιότρας, Γκέτσι (80' Μπαγκαλιάννης), Περιστέρης (65' Αζούδης), Τόσκα, Νικλητσιώτης, Σιμόνι.
ΑΕ Λευκίμμης (Δρακόπουλος): Βάτζιος (115΄ Γκάκος), Κωστακιώτης, Αρμενιάκος (60' Κουλούρης), Ματσοβίλα, Νίκιτς, Πανταζής (95' Βλάσσης), Κυπτίου, Πουλημένος, Τσεβανέδης, Τσολάκης (80' Γαρδικιώτης), Γρηγοριάδης

• Ρεπορτάζ: ΕΛΕΝΗ ΝΕΡΗ & ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ