ΣΤΙΒΟΣ: «Έλαμψαν» κι αυτοί στο Πανελλήνιο της Πάτρας! - CorfuCorner.gr
10/06/2021

ΣΤΙΒΟΣ: «Έλαμψαν» κι αυτοί στο Πανελλήνιο της Πάτρας!

Στον απόηχο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Στίβου Ανδρών-Γυναικών και Κ23 που διεξήχθη το περασμένο σαββατοκύριακο (7-8/6), στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο της Πάτρας θα αναφέρουμε Κερκυραίους αθλητές και αθλήτριες εκ των οποίων ορισμένοι ανήκουν σε άλλους συλλόγους εκτός νησιού , για διάφορους λόγους , ενώ άλλοι που ανήκουν σε κερκυραϊκά σωματεία, πέτυχαν διακρίσεις, οι οποίες είναι... προπομπός για το πολύ καλό αθλητικό μέλλον που προδιαγράφεται για εκείνους.

Το δεύτερο σκαλί του βάθρου, ανέβηκε η Παναγιώτα Δόση, αφού πέρασε το 1.81μ. στο ύψος, στην Κατηγορία Κ23 και κατετάγη 5η στην Γενική Κατάταξη . Η πρώην αθλήτρια του ΑΟ Κέρκυρα 2015 και νυν του ΓΣ «Ελευθέριος Βενιζέλος» Χανίων, εκτός του ότι κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο, παράλληλα πέτυχε και την καλύτερη φετινή της επίδοση στον ανοιχτό στίβο.

«Ασημένιος» χρίστηκε και ο κερκυραϊκής καταγωγής σπρίντερ του Ολυμπιακού ΣΦΠ, Πάνος Τριβυζάς, ο οποίος συμμετείχε στον τελικό των 200μ. και τερμάτισε στην 2η θέση, με χρόνο 21"38.

Πολύ καλή παρουσία είχε ο 21χρονος Κερκυραίος αθλητής του δεκάθλου, Φοίβος Ρέβης του Πανελληνίου Γ.Σ, ο οποίος κατέλαβε την 5η θέση.

Να υπενθυμίσουμε ότι ο Ρέβης ξεκίνησε από μικρός τον στίβο στον ΑΟ Κέρκυρα 2015 και επέλεξε το δέκαθλο, ενώ πριν από έναν μήνα πήρε μέρος σε αγώνες πρόκρισης για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στο Σχηματάρι, στους οποίους πήρε την πρώτη θέση με 5.313 βαθμούς και χωρίς σωστή προετοιμασία. Στην Πάτρα, ναι μεν έχασε το χάλκινο μετάλλιο στο τελευταίο αγώνισμα που ήταν τα 1500μ., αλλά έκανε νέο ατομικό ρεκόρ με 5697 βαθμούς.

Για την ιστορία, να αναφέρουμε ότι ο Φοίβος Ρέβης έκανε 11΄΄95 στα 100μ., πήδηξε 6,39μ. στο μήκος, έριξε 11,53μ. στη σφαίρα, έκανε 1,82μ. στο ύψος, έτρεξε σε 55΄΄98 τα 400μ. και σε 16΄΄36 τα 110μ. με εμπόδια, έριξε 33,51μ. στον δίσκο και 39,70 μ. στο ακόντιο, πέρασε τα 3,60μ. στο επί κοντώ και κάλυψε τα 1.500μ. σε χρόνο 5΄28΄΄37.

Εξάλλου, να επισημανθεί ότι στο Πανελλήνιο της Πάτρας, συμμετείχαν 17χρονοι Κερκυραίοι αθλητές και αθλήτριες, στους οποίους δόθηκε η ευκαιρία να βιώσουν την πολύτιμη αυτή εμπειρία του «ευ αγωνίζεσθαι» .

Πρόκειται για τον Πέτρο Πουλή (Κερκυραϊκός ΓΣ) που κατέλαβε την 6η θέση στην Κατηγορία Κ23 με ρίψη στα 13.45μ., για την Μαριάνα Μουρτσινούδη (Κερκυραϊκός ΓΣ), η οποία με άλμα στα 11.39μ. κατετάγη στην 7η θέση του μήκους επίσης στην Κατηγορία Κ23, για την Πολυάννα Τζιβανίδη (ΓΣ Κέρκυρας 2018) που συμμετείχε στην προκριματική φάση των 400μ. και με χρόνο στα 59"98 τερμάτισε στην 11η θέση και για τον Αλέξανδρο Βασιλάκη (ΓΣ Κέρκυρας 2018), που έλαβε μέρος στην προκριματική φάση των 400μ. και τερμάτισε με χρόνο 53"44 και κατέλαβε την 19η θέση.