«Κόλλησε» στο 1-1 με Θύελλα Μοναστηρακίου ο ΟΦΑΜ - CorfuCorner.gr
06/06/2021

«Κόλλησε» στο 1-1 με Θύελλα Μοναστηρακίου ο ΟΦΑΜ

ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ

Ισόπαλη με 1-1 έληξε αναμέτρηση του ΟΦΑΜ με τον ουραγό του 5ου Ομίλου  της Γ΄ Εθνικής, ΠΑΣ Θύελλα Μοναστηρακίου Πρέβεζας, που πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της 13ης και τελευταίας αγωνιστικής.

Στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε σήμερα Κυριακή (6/6), στο Δημοτικό γήπεδο του Αγίου Ματθαίου, το «συγκρότημα» του Σάββα Σιδερόπουλου ήταν σαφώς ανώτερο από τον αντίπαλο του, αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις πάμπολλες ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν, ώστε να πάρει το τρίποντο και να κλείσει έτσι την χρονιά με νίκη . Να επισημανθεί, μάλιστα, ότι οι Πρεβεζιάνοι του Ηρακλή Στασινού ήλθαν στο νησί με μόλις 13 ποδοσφαιριστές στην αποστολή τους.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Αγιομαθίτες έχασαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με τον Γιάννη Γωνιάδη στο 17΄, καθώς η μπάλα βρήκε στο αντίπαλο δοκάρι, ενώ στο 24΄ο Γιώργος Γραικός ήταν πιο... εύστοχος, καθώς με βολέ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0 για την κερκυραϊκή ομάδα . Στο 30΄ υπήρξε και νέο δοκάρι για τον ΟΦΑΜ, σε σέντρα -σουτ του Χρήστου Κάρρα. Και σαν να μην έφτανε αυτό, επτά λεπτά αργότερα (στο 37΄) οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια όταν σε μια σύγχυση στα καρέ του Ηλία Σκάρπου, ο Καβαλάρης αξιοποιώντας κόρνερ του Καταγή, έκανε με κεφαλιά το 1-1

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κερκυραίοι , όχι μόνον είχαν την υπεροχή, αλλά και σωρεία ευκαιριών για να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα , με Γιάννη Γωνιάδη στο 50΄ και στο 89΄, με Γιάννη Γραικό (με κεφαλιά) στο 66΄και στο 90΄, ενώ στο 67΄ ο διαιτητής του ματς δεν υπέδειξε πέναλτι υπέρ του ΟΦΑΜ, σε ανατροπή του Γραικού εντός περιοχής.

Η φετινή πορεία του νεοφώτιστου στην Γ΄ Εθνική Ομίλου Φιλάθλων Αγίου Ματθαίου, μπορεί να θεωρηθεί αρκετά καλή, καθώς κατά την διάρκεια του ταλαίπωρου αυτού Πρωταθλήματος, είχε ως απολογισμό 6 νίκες, δυο ισοπαλίες και 5 ήττες, ενώ κατάφερε να πετύχει 15 γκολ και να δεχθεί 18, καταλαμβάνοντας την 5η θέση της τελικής κατάταξης με 20 βαθμούς. Επίσης , πολύ σημαντικό είναι το γεγονός πως στην συντριπτική πλειονότητά του το ρόστερ της ομάδας απαρτίζεται από Κερκυραίους παίκτες.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λεωνίδας Τζόβας, έχοντας για βοηθούς του, τους Δημήτρη Τσαντά και Θανάση Θανασιά, άπαντες της ΕΠΣ Ηπείρου.

ΟΦΑΜ (Σάββας Σιδερόπουλος): Σκάρπος, Ταμπάκου (87΄Κατελούζος), Κάρρας (57΄Μαράντζας), Παπαδόπουλος, Κ. Γραικός , Σπ. Σπίνουλας, Ν. Σπίνουλας (85΄Αθανασίου), Σκολαρίκης (57΄Ζωχιός), Γωνιάδης, Ι Γραικός, Γ. Γραικός. (85΄ Βρυώνης).

ΠΑΣ Θύελλα Μοναστηρακίου (Ηρακλής Στασινός): Καραγκούνης, Μανολίτσης, Βασίλας, Αποστολάκης, Μπουρδούβαλης (65΄Τσαμαλής), Χτενάς (86΄ Γκόλιας), Τσούνης, Καταγής, Παρλαγιάννης, Καβαλάρης, Κοκώνη

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ