24/10/2018

Μεγάλη νίκη-πρόκριση ο Μαραθιάς, 3-2 τα Κανάλια!

Ο ΑΟΚ Φαίαξ Μαραθιά συνεχίζει την εκπληκτική του παρουσία στο Κύπελλο της ΕΠΣ Κέρκυρας, αποτελώντας την πολύ ευχάριστη έκπληξη της φετινής διοργάνωσης, καθώς -ως ομάδα της Β' Κατηγορίας- έχει νικήσει και αποκλείσει στην έδρα της δύο σωματεία της Α'.

Συγκεκριμένα, στον 1ο Γύρο του Νοτίου Ομίλου, την Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου, το «συγκρότημα» του Σπύρου Νικομάνη κέρδισε με 2-0 τον Κεραυνό Αγίου Νικολάου, ενώ σήμερα Τετάρτη (24 Οκτωβρίου), στα πλαίσια του 2ου Γύρου, επικράτησε με 3-2 της ΑΕ Καναλίων.

Στη δεύτερη περίπτωση η επιτυχία του Φαίακα αποκτά ακόμη μεγαλύτερη σημασία και αξία, από το γεγονός ότι ενώ βρέθηκε στο πρώτο τέταρτο να χάνει με 0-2, εντούτοις κατόρθωσε στη συνέχεια να φέρει... τούμπα το παιχνίδι, παίρνοντας το... εισιτήριο για τον 3ο Γύρο (Τελικοί των Ομίλων), εκεί όπου θα φιλοξενήσει τον ΑΟ Κάβου, σύλλογο της Α1' Κατηγορίας.

Στον σημερινό αγώνα, που διεξήχθη στο Δημοτικό γήπεδο Περιβολίου, τα Κανάλια πραγματοποίησαν ιδανικό ξεκίνημα. Κι αυτό, διότι στο 6ο λεπτό ο Αλέξανδρος Μπράτος έκανε το 0-1 και στο 15' ο Κώστας Χήτος διπλασίασε τα τέρματα των «κιτρινόμαυρων» του Νίκου Καμμένου.

Η ομάδα του Μαραθιά «ξαναμπήκε» στο ματς στο 43ο λεπτό, καθώς ο Άκης Μπράτος μείωσε σε 1-2, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο 75' ο Αρίστος Νικομάνης έφερε το ματς στα ίσια και το 2-2 υπήρξε το τελικό αποτέλεσμα του 90λέπτου.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση και στο 113' οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ολική ανατροπή, με... δράστη τον Χρήστο Νικομάνη, που «έγραψε» το 3-2, χαρίζοντας τη σπουδαία νίκη στον Φαίακα.

«Άρχοντας» του παιχνιδιού ήταν ο Πέτρος Νικόπουλος, ο οποίος είχε για βοηθούς του τους Τάσο Γραικό και Γιάννη Σταμάτη.

Ρεπορτάζ:ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ