15/01/2018

Ο Χρ. Γαστεράτος «λύτρωσε» τη Λευκίμμη στα… χασομέρια!

Χάρις σε γκολ της «χρυσής» αλλαγής του Γιάννη Σφακιανάκη, του Χρήστου Γαστεράτου, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕ Λευκίμμης κατόρθωσε να κάμψει τη σθεναρή αντίσταση του Νέου Αμφίλοχου και να επικρατήσει με 3-2, στο παιχνίδι που διεξήχθη χθες Κυριακή (14/1), στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής Κατηγορίας (3ος Όμιλος).

Με αυτό το «τρίποντο», η κερκυραϊκή ομάδα βελτίωσε κατά δύο θέσεις τη βαθμολογική της κατάσταση, καθώς προσπέρασε τόσο τον χθεσινό αντίπαλό της, όσο και τον Θεσπρωτό, που ηττήθηκε μέσα στην Ηγουμενίτσα από τον πρψτοπόρο Τηλυκράτη Λευκάδας. Η ΑΕΛ είναι πλέον 4η, πίσω από τους Τηλυκράτη, Ερμή Αμυνταίου και Μακεδονικό Φούφα.

Στο Δημοτικό Στάδιο Λευκίμμης έγινε ένα πολύ δυνατό ματς, που είχε δύο ανατροπές του σκορ και τεράστιες συγκινήσεις στο τελευταίο μισάωρο!

Οι Κερκυραίοι προηγήθηκαν στο 63ο λεπτό, με αυτογκόλ των φιλοξενουμένων, αφού ο Ρεπετσάς γύρισε τη μπάλα προς τα πίσω με το κεφάλι και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του (1-0).

Άμεσα, ωστόσο, ο Νέος Αμφίλοχος έφερε... τούμπα το παιχνίδι, κάνοντας το 1-2, με δύο τέρματα του Τόσκα μέσα σε 3 λεπτά (το πρώτο στο 67' και το δευτερο στο 70' με εκτέλεση φάουλ). Αλλά και η «απάντηση» των Λευκιμμαίων υπήρξε επίσης πολύ γρήγορη, καθώς στο 72' ο Σαμουηλίδης με σουτ έφερε τον αγώνα στα ίσια (2-2).

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση θα έληγε ισόπαλη, κατάφερε η Λευκίμμη να πετύχει το νικητήριο γκολ στα... χασομέρια! Στο 95' έγινε μια φάση διαρκείας στα καρέ της ομάδας της Αιτωλοακαρνανίας, όπου σε προσπάθειες παικτών της ΑΕΛ, η μπάλα χτύπησε δύο φορές στο οριζόντιο δοκάρι, με τελικό αποδέκτη τον νεοεισελθόντα Χρήστο Γαστεράτο, ο οποίος με κοντινό πλασέ «έγραψε» το 3-2 για τους γηπεδούχους.

Διαιτητής του παιχνιδιού ήταν ο Κώστας Μπαλατσούκας (ΕΠΣ Θεσπρωτίας), που είχε για βοηθούς του τους Θεόφιλο Μωϋσιάδη (ΕΠΣ Ηπείρου) και Γιώργο Παπαλαζάρου (ΕΠΣ Θεσπρωτίας).

ΑΕ ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ (Γ. Σφακιανάκης): Κορμπάς, Αναστασιάδης (80' Χ. Γαστεράτος), Σαμουηλίδης, Βούλγαρης, Στέρεφ, Χατζηδημητρίου, Μαζιώτης, Βασιλάκης, Τσεβανέδης, Ηλίας (75' Κουλούρης), Ρογκότης (72' Κάντας).
ΝΕΟΣ ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ (Θ. Παπαχρήστος): Μανιάτης, Ρεπετσάς, Κολοβάκης, Κοκόνης, Μπεκατώρος, Μαλλής, Τσούνης, Καλοκαίρης (65' Κορομηλάς), Κοντογιάννης (86' Μακρής), Τόσκας, Κωστακιώτης (87' Νικολόγιαννης).

• Κείμενο: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ

Παρασκευή
23
Φεβρουάριος
2018
Σήμερα γιορτάζουν: Πολύκαρπος, Πολυκάρπης, Πολυκαρπία, Πολυκάρπη, Πολυκαρπίτσα, Πολυκαρπούλα, Πολυχρόνιος, Πολυχρόνης, Χρόνης, Πολυχρονία, Πολυχρονούλα (πηγή : www.eortologio.gr)

Ποιός κατά τη γνώμη σας θα κατακτήσει φέτος τον τίτλο στην Α1’ Κατηγορία της ΕΠΣ Κέρκυρας;