02/11/2017

«Χαρτοπόλεμος» μεταξύ Μακεδονικού Φούφα – Λευκίμμης!

Το σφύριγμα της λήξης του Κυριακάτικου αγώνα ανάμεσα στο Μακεδονικό Φούφα και την ΑΕ Λευκίμμης, στο γήπεδο της Πτολεμαΐδας, για την 6η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ Εθνικής, βρήκε νικήτρια την κερκυραϊκή ομάδα με σκορ 1-0.
Ωστόσο, το ντέρμπι κορυφής συνεχίστηκε στο... Facebook, όπου τα δυο σωματεία προέβησαν σε ανακοινώσεις.

Τον... χορό άνοιξε πρώτος ο Μακεδονικός, λίγη ώρα μετά τη λήξη του ματς, όπου μεταξύ άλλων τόνισε «Έχασε το ποδόσφαιρο ... κέρδισε η σκοπιμότητα», ενώ άφησε και αιχμές για τα διαιτητικό τρίο και ιδιαίτερα για τον πρώτο βοηθό της αναμέτρησης,τον Θανάση Θανασιά (ΕΠΣ Ιωαννίνων), επισημαίνοντας πως «στέρησαν βαθμό από τον Φούφα».

Η ανάρτηση του Μακεδονικού Φούφα:
«Έχασε το ποδόσφαιρο ... κέρδισε η σκοπιμότητα !". Ντέρμπι κορυφής στην Πτολεμαΐδα με τον Μακεδονικό ΦΟΥΦΑ να προσπαθεί να παίξει ποδόσφαιρο και η ομάδα της Λευκίμμης να προσπαθεί να κρατήσει την νίκη, με το γκολ που πέτυχε νωρίς στο 15ο λεπτό μετά από το ένα και μοναδικό λάθος της αμυντικής γραμμής του Φούφα. Στον αγώνα είχαμε και πρωταγωνιστές εκτός τον ποδοσφαιριστών το διαιτητικό τρίο κυρίως βεβαία τον πρώτο βοηθό Θανασιά από τον σύνδεσμο Ιωαννίνων.
Ο Φoύφας δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε να είναι πίσω στο σκορ αρκετά νωρίς από το πολύ όμορφο πλασέ του Αναστασιάδη στο 15ο λεπτό. Από εκεί και πέρα η ομάδα από την Κέρκυρα έπαιξε ένα παιχνίδι σκοπιμότητας - καθυστερήσεων από το πρώτο! ημίχρονο, σίγουρα αδικεί τον εαυτό της γιατί διαθέτει ένα πολύ ποιοτικό ρόστερ από καλούς ποδοσφαιριστές, οι οποίοι όμως οπότε έβρισκαν την ευκαιρία κατέστρεφαν αυτό για το οποίο ήρθαν να τους δουν φίλαθλοι όχι μονό από όλη την Εορδαία αλλά και δικοί τους, περίπου στα 100 άτομα ήταν στο γήπεδο από την μακρινή Κέρκυρα!
Η ομάδα του Μακεδονικού προσπάθησε και στο πρώτο ημίχρονο με τα σουτ του Τοπάλη 32 στο του Γκελοσάνι στο 35 ακόμη και με το πολύ καλό γέμισμα του Τσικόπουλου στο 38ο λεπτό μετά από πάσα του Τοπάλη που δεν βρήκε τελικά αποδέκτη στην μικρή περιοχή τις Λευκίμμης. Στο πρώτο ημίχρονο ο Μακεδονικός ΦΟΥΦΑΣ διαμαρτύρεται και για 2 ανατροπές του Καλογιαννίδη στο 12ο και 23ο λεπτό με τον διαιτητή Μάντζιο να δείχνει παίζεται και στις 2 αυτές φάσεις!
Στο Δεύτερο μέρος το παιχνίδι δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και στο 75 λεπτό μετά από χτύπημα φάουλ του Τοπάλη ο Χάιτας πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βάρελη. Στο 89 ο προωθημένος Τζουβάρας μετά από σέντρα του Δούφα σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με δυσκολία αποκρούει ο Βάρελης.
Και φτάνουμε στην μεγάλη φάση του αγώνα στο 92 λεπτό με τον Ασλαμπάλογλου να κάνει το γέμισμα να απομακρύνουν οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων, ο Τσικόπουλος έξω από την περιοχή σουτάρει με δύναμη με τον Βάρελη να είναι και πάλι εκεί, στο ριμπάουντ ο Δούφας να σουτάρει ο Μύρνας να αποκρούει πηγαίνοντας την μπάλα στον αμυντικό του Λεμπενιώτη, ο οποίος στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την στρώνει στον Τζουβάρα και με σουτ γράφει το 1-1 . Ο διαιτητής Μάντζιος με τον πρώτο βοηθό του Θανασιά ακυρώνουν το τέρμα σαν οφσάιντ και παίρνουν τον βαθμό από την ομάδα του ΦΟΥΦΑ!
Στους Φιλοξενούμενους ο διαιτητής έδειξε 7 κάρτες 6 κίτρινες και μια κόκκινη όλες σχεδόν για καθυστερήσεις! για τον Μακεδονικό 5» .

Όπως ήταν λογικό, η Διοίκηση της ΑΕΛ δεν έμεινε με... σταυρωμένα τα χέρια! Η κερκυραϊκή ομάδα, σε ανακοίνωση που ανήρτησε στη σελίδα της, αντικρούει τους ισχυρισμούς του Μακεδονικού Φούφα, προβαίνοντας μάλιστα στην σοβαρότατη καταγγελία ότι ο προπονητής των γηπεδούχων γρονθοκόπησε τον Αποστόλη Ηλία! Το κείμενο έχει ως ακολούθως:
«Μεγάλη έκπληξη μας προκάλεσαν οι έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Μακεδονικού Φούφα και ειδικά οι δηλώσεις του Προπονητή της ομάδας της Πτολεμαΐδας Γιάννη Κερλιδη.
Οι ιθύνοντες του Μακεδονικού κάνουν λόγο για διαιτητικά λάθη εις βάρος της ομάδας τους και μας κατέκριναν ότι κάναμε καθυστέρηση.
Αυτό που έχουμε να πούμε εμείς είναι ότι οι κύριοι του Φουφα και ειδικά ο τεχνικός του Μακεδονικού είναι εκτός τόπου και χρόνου.
Προφανώς δεν κατάλαβαν ότι σε εμάς ακυρώθηκε πεντακάθαρο τέρμα ως offside, με τον ποδοσφαιριστή μας Γιώργο Κομνηνάκη να φεύγει ξεκάθαρα από κανονική θέση.
Επίσης μάλλον δεν κατάλαβαν η έκαναν τους ανήξερους στην άνανδρη επίθεση που δέχθηκε ο ποδοσφαιριστής μας Αποστόλης Ηλίας από τον προπονητή του Φούφα.
Συγκεκριμένα ο Γιάννης Κερλιδης χτύπησε με μπουνιά στο πρόσωπο τον παίκτη μας και προ εκπλήξεώς μας δεν αποβλήθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης.
Επίσης δεν θα μας κρίνει κανείς για το αν παίζουμε σωστό ποδόσφαιρο ή όχι.
Κύριε Κερλιδη το παιχνίδι τελείωσε και ηττηθήκατε.
Αποδεχτείτε το επιτέλους.
Ο βαθμολογικός πίνακας αλλά δείχνει εξάλλου , όπως και η αήττητη πορεία της ΑΕΛ μέχρι στιγμής.
Εμείς θα συνεχίσουμε να κάνουμε την δουλειά μας με πολύ όρεξη, υπομονή και επιμονή ,κοιτώντας κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και χωρίς να ασχολούμαστε με ανούσια πράγματα.
Όταν όμως ακούγονται αναλήθειες και ανακρίβειες πάντα θα υπάρχει απάντηση από την επίσημη σελίδα της ομάδας μας.
Μόνο ΑΕΛ
Συνεχίζουμε...».

22
Νοέμβριος
2017
Σήμερα γιορτάζουν: Βαλεριανός, Βαλεριάνα, Βαλέρια, Βαλέριος, Βαλέρης, Βάλιος, Βάλια, Φιλήμων, Φιλήμονας, Φιλημονή, Φιλημόνα, Φλημόνα, Σεσίλια, Κεκίλια, Κικίλια (πηγή : www.eortologio.gr)

Πώς κρίνετε την απόφαση της ΕΠΣ Κέρκυρας να μην ανακοινώνει τους ορισμούς των διαιτητών;