23/10/2017

Με σκόρερ τον «Ντέκο» η Λευκίμμη 1-0 τον Πανλευκάδιο!

Η ΑΕ Λευκίμμης συνεχίζει την ... καλπάζουσα πορεία της στο στο Πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, επικρατώντας εντός έδρας με 1-0 του Πανλευκάδιου στο νησιωτικό ντέρμπι. Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή (22/10) στο Δημοτικό Στάδιο Λευκίμμης, για την 5η αγωνιστική του 3ου Ομίλου.

Το «χρυσό» γκολ των Κερκυραίων πέτυχε ο 23χρονος Δημήτρης Αναστασιάδης (επωνομαζόμενος «Ντέκο») , ο οποίος σκόραρε στο 56ο λεπτό και χάρισε στην ομάδα του το πολύ σημαντικό «τρίποντο». Κομβικό σημείο της αναμέτρησης ήταν η αποβολή του Γουριώτη των φιλοξενούμενων στο 41ο λεπτό, με δεύτερη κίτρινη κάρτα και με την ΑΕΛ να εκμεταλλεύεται στη συνέχεια το αριθμητικό της πλεονέκτημα.

Στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, αλλά από εκεί και πέρα οι Λευκιμμαίοι απέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων . Στο 17΄η κερκυραϊκή ομάδα «άγγιξε» το γκολ όταν σε εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Αναστασιάδη, η μπάλα χτύπησε στο τείχος και πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 35΄ο Βαγγέλης Τσεβανέδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Στέρεφ έχασε σημαντική ευκαιρία με κοντινή κεφαλιά.

Στην επανάληψη παίζοντας με παίκτη παραπάνω, η ΑΕ Λευκίμμης έγινε το... απόλυτο αφεντικό του ματς! Στο 48 ο Αναστασιάδης υποχρέωσε σε δύσκολη επέμβαση τον γκολκήπερ Καραπιπέρη, ενώ στο 51 ήταν η σειρά του Σαμουηλίδη για να χάσει ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Στο 56΄, όπως προαναφέραμε, οι Λευκιμμαίοι απέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Αναστασιάδης με καρφωτή κεφαλιά «έγραψε» το 1-0, αξιοποιώντας με ιδανικό τρόπο την σέντρα που έκανε ο Μπονέρης από τα δεξιά, μετά από θαυμάσια προσπάθεια. Στο 68΄ ο Χρήστος Γαστεράτος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ και δυο λεπτά αργότερα ο Τσεβανέδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καραπιπέρη. Στο 73' ήταν η σειρά του Κομνηνάκη να... σπαταλήσει την ευκαιρία για το 2-0 και στο 75΄ στο σουτ- κεραυνό του Στέρεφ, η μπάλα "έγλυψε" το δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων. Η τελευταία μεγάλη στιγμή της ΑΕΛ για να πετύχει το δεύτερο τέρμα της, σημειώθηκε στο 91ο λεπτό, όταν ο Τσελάς του Πανλευκάδιου γύρισε τη μπάλα άτσαλα, προς τα πίσω, όμως αυτή έφτασε στον Τσεβανέδη, που δεν μπόρεσε να σκοράρει σε τετ α τετ με τον αντίπαλο πορτιέρο και στην εξέλιξη της φάσης οι Στέρεφ και Γαστεράτος απώλεσαν τεράστιες ευκαιρίες.

Η κερκυραϊκή ομάδα πέτυχε την πρώτη νίκη της μέσα στο «σπίτι» της , μετά από δυο «λευκές» ισοπαλίες (με Θεσπρωτό και Σκουφά Κομποτίου). Η ΑΕΛ, διατηρώντας το αήττητό της (τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες), έφτασε στους 11 βαθμούς και ανέβηκε στην 3η θέση της κατάταξης, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα παίξει στην Κοζάνη απέναντι στον πρωτοπόρο Μακεδονικό Φούφα.

ΑΕ Λευκίμμης (Γ. Σφακιανάκης): Βάρελης, Τσεβανέδης, Κομνηνάκης (74' Γεωργοπάλης), Αναστασιάδης (64' Γαστεράτος), Σαμουηλίδης (58' Θεοδωράκης), Βασιλάκης, Μπονέρης (86' Βούλγαρης), Κουλούρης, Ρογγότης, Στέρεφ, Μυρίλλας.

ΠΑΝΛΕΥΚΑΔΙΟΣ (Γ. Κατηφόρης): Καραπιπέρης, Χ. Κοκκόλης (του Σπ.), Τσέλας (69' Ασημακόπουλος), Βλάχος, Γουριώτης, Φλουδάς (80' Κούτσικος), Χ. Κοκκόλης (του Ζ.), Μουρεχίδης (69' Δημητρίου), Κουμπής, Ντιμήτρου (82' Αργυρός), Γκανάρας.

18
Νοέμβριος
2017

Πώς κρίνετε την απόφαση της ΕΠΣ Κέρκυρας να μην ανακοινώνει τους ορισμούς των διαιτητών;