09/10/2017

Μεγάλο «διπλό» της Λευκίμμης στην Αμφιλοχία!

Την πρώτη νίκη της στη Γ' Εθνική πανηγύρισε η ΑΕ Λευκίμμης, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου.Το συγκρότημα του Γιάννη Σφακιανάκη επιβλήθηκε, εκτός έδρας του Νέου Αμφίλοχου με σκόρ 2-1, σε παιχνίδι που διεξήχθη χθές Κυριακή (8/10), στο Δημοτικό Στάδιο Αμφιλοχίας.

Οι Κερκυραίοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, καθώς ήθελαν πολύ το «τρίποντο», έπειτα από τη «λευκή» εντός έδρας ισοπαλία με το Θεσπρωτό, στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος. Κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα, αρχικά, την ευκαιρία του ΒαγγέληΤσεβανέδη στο 5ο λεπτό, αλλά κυρίως, το γκολ του Στέρεφ, που έκανε το 0-1 δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Συγκεκριμένα, στο 10ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και πρώτη κεφαλιά του Χρήστου Γαστεράτου, ο Βούλγαρος πέτυχε το παρθενικό τέρμα της ΑΕΛ στη διοργάνωση.

Οι παίκτες του Σφακιανάκη συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι και λίγο αργότερα ( στο 17') ο Χρήστος Γεωργοπάλης δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την ευκαιρία για το 0-2, το ίδιο και ο Γαστεράτος (στο 27΄). Ωστόσο, στο 36' τα δεδομένα άλλαξαν, αφού μετά από καλοχτυπημένη εκτέλεση φάουλ του Νάκου, ο Ε. Κοκκώνης έκανε το 1-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Όμως η κερκυραϊκή ομάδα -όπως φάνηκε- ήταν αποφασισμένη, να φύγει από την Αμφιλοχία με τους τρείς βαθμούς στις... αποσκευές της! Ύστερα από δύο φάσεις χωρίς θετικό αποτέλεσμα στην έναρξη του δευτέρου' ημιχρόνου, μια για κάθε ομάδα ( με τον Ηλία από πλευράς ΑΕΛ, και με τον Νάκο από πλευράς γηπεδούχων), ήρθε η ώρα του περυσινού πρώτου σκόρερ της Α1 ΕΠΣΚ, Βαγγέλη Τσεβανέδη να... μιλήσει! Στο 53ο λεπτό,  ο Κερκυραίος φορ, με μια καταπληκτική ατομική ενέργεια και τρομερό σουτ, «κάρφωσε» τη μπάλα στο "παράθυρο" του Μανιάτη, για να ξαναβάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ (1-2).

Στη συνέχεια, η άμυνα των Κερκυραίων στάθηκε πολύ καλά μέσα στο γήπεδο, ενώ δεν έλειψαν και οι αντεπιθέσεις τους, δίχως όμως να μπορέσουν να διευρύνουν το προβάδισμα. Προυποθέσεις για γκολ πήγαν να δημιουργηθούν με τους Γεωργοπάλη στο 64΄και Κομνηνάκη στο 85΄, ενώ λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι, ο Κουλούρης έκανε προσπάθεια πίσω από την πλάτη της αντίπαλης άμυνας, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον πορτιέρο των γηπεδούχων, Μανιάτη.

Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι μετά το δεύτερο γκολ των Λευκιμμαίων, δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις μπροστά από την εστία του Ανδρέα Βάρελη, με εξαίρεση ένα εξαιρετικό σε εκτέλεση κόρνερ του Νάκου που- έστω και δύσκολα- αποσόβησε ο Κερκυραίος κήπερ.

Η ΑΕΛ, μετά από αυτή τη σπουδαία νίκη, έφτασε τους 4 βαθμούς και πλασαρίστηκε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας του 3ου Ομίλου.

Τον αγώνα διετήτευσε ο Στέφανος Στεφάνου (ΕΠΣ Θεσπρωτίας) έχοντας για βοηθούς τους Γιώργο Παπαλαζάρου (ΕΠΣ Θεσπρωτίας ) και Κώστα Λιόντο (ΕΠΣ Ηπείρου).

Νέος Αμφίλοχος (Θόδωρος Παπαχρήστος): Μανιάτης, Καλοκαίρης (86 Σ. Κοκκώνης), Κορομηλάς, Ε. Κοκκώνης, Μάλης, Μπεκατώρος (87΄Κούσης), Α. Τσιούνης, Κοντογιάννης (81΄Παγώνης), Π. Τσιούνης (74΄Δράκος), Νάκος Τόσκα.
Α.Ε Λευκίμμης (Γιάννης Σφακιανάκης): Βάρελης, Βούλγαρης, Ηλίας, Ρογγότης, Στέρεφ, Σαμουηλίδης, Μυρίλλας, Θεοδωράκης, Γεωργοπάλης, Γαστεράτος, Τσεβανέδης. Έπαιξαν κι οι: Πανταζής, Κομνηνάκης, Κουλούρης, Βασιλάκης.

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ

22
Οκτώβριος
2017
Πώς κρίνετε την απόφαση της ΕΠΣ Κέρκυρας να μην ανακοινώνει τους ορισμούς των διαιτητών;