07/01/2018

Έχασε και στη Νέα Σμύρνη ο ΑΟΚ

Στο... ίδιο έργο θεατές! Ο ΑΟ Κασσιώπη Κέρκυρας γνώρισε ακόμη μία ήττα (την 5η συνεχόμενη) στο Πρωτάθλημα της Super League, τούτη τη φορά από τον Πανιώνιο με 3-1 στη Νέα Σμύρνη.

Παρόλο που στην εκπνοή του πρώτου 45λέπτου οι «Φαίακες» προηγήθηκαν στο σκορ με τον Ντένις Επστάιν, εντούτοις στο δεύτερο μέρος δέχθηκαν τρία γκολ, με τα δύο πρώτα μάλιστα να σημειώνονται στο πρώτο 8λεπτο.

Οι Νεοσμυρνιώτες, λοιπόν, με τέρματα των Μασούρα, Λάμπρου και Παπαγεωργίου, έφεραν... τούμπα το ματς, φτάνοντας στο «τρίποντο», που τους διατηρεί στην 5η θέση της βαθμολογίας. Μια νίκη που κρίνεται δίκαιη, καθώς οι Αθηναίοι ήταν καλύτεροι, τους ακυρώθηκε κανονικό γκολ στο 0-0, ενώ θα μπορούσαν να είχαν βρει περισσότερες φορές τον δρόμο προς τα κερκυραϊκά δίχτυα, εάν ο πορτιέρο του ΑΟΚ, Φώτης Κουτζαβασίλης (που γιόρταζε), δεν ήταν σε καλή μέρα.

Από την άλλη μεριά, οι νησιώτες «έπιασαν» άσχημη απόδοση, με συνέπεια να χάσουν φυσιολογικά. Ήταν ανοργάνωτοι κι έπασχαν σ' όλες τους τις γραμμές, ειδικά στη μεσαία. Και τα πράγματα γι' αυτούς ολοένα και δυσκολεύουν, αφού παρέμειναν καθηλωμένοι στην προτελευταία θέση της κατάταξης, που οδηγεί στον υποβιβασμό.

Έτσι, οι Κερκυραίοι μπήκαν με το... αριστερό στο 2018 και στον Β' Γύρο του Πρωταθλήματος, με τον Σάκη Τσιώλη να κάνει άσχημο ποδαρικό στον πάγκο του ΑΟΚ. Και στη συνέχεια θα πρέπει να διορθώσει πολλά!

Να σημειωθεί, εξάλλου, ότι...
1ον: Η κερκυραϊκή ομάδα έχασε για 4ο διαδοχικό παιχνίδι με σκορ 3-1. Προηγήθηκαν οι ήττες από Ολυμπιακό, ΑΕΚ και Ατρόμητο.
2ον: Ο Ιταλός σέντερ μπακ, Νταβίντε Γκράσι, πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την φανέλα του ΑΟΚ, «βγάζοντας» ολόκληρο το 90λεπτο, ενώ ο (επίσης νεοφερμένος) Νέστορας Μυτίδης έμεινε στον πάγκο.
3ον: Οι «Φαίακες», όπως και στο ξεκίνημα του Α' Γύρου, ηττήθηκαν από την ομάδα του περσινού τους προπονητή, Μιχάλη Γρηγορίου.

Ο αγώνας διεξήχθη χθες Σάββατο (6/1), στο Δημοτικό γήπεδο Νέας Σμύρνης, ενώπιον 1.700 περίπου θεατών. Το πρώτο ημίχρονο «κύλησε» χωρίς πολλές φάσεις, με τον Πανιώνιο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 28' οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ με τον Μασούρα, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Όμως, ήταν κανονικό, διότι -όπως φάνηκε στο βίντεο- ο σκόρερ καλύπτονταν. Στο 37' η ομάδα της Νέας Σμύρνης έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία της, όταν ο Μασούρας έβγαλε τετ-α-τετ τον Λάμπρου, αυτός προσπάθησε να περάσει τον Κουτζαβασίλη, αλλά ο τερματοφύλακας του ΑΟΚ Κέρκυρα μπλόκαρε τη μπάλα.

Τελικά, το γκολ ήρθε από την πλευρά των φιλοξενούμενων, λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Στο 43ο λεπτό, ο Κρητικός έκανε το τάκλιν στον χώρο της μεσαίας γραμμής, για να διώξει τη μπάλα και έβγαλε... ασίστ στον Επστάιν, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με πλασέ άνοιξε το σκορ (0-1).

Ο Πανιώνιος μπήκε δυναμικά στην επανάληψη και ισοφάρισε άμεσα. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Μασούρας «άδειασε» τρεις αμυντικούς και με πλασέ έκανε το 1-1. Η ολική ανατροπή δεν άργησε να έρθει. Στο 53' ο Σαραμαντάς έκανε τη σέντρα, η μπάλα πέρασε απ' όλους κι έφτασε στον Λάμπρου, ο οποίος με διαγώνιο σουτ «έγραψε» το 2-1.

Ο Τσιώλης, βλέποντας το παιχνίδι να «στραβώνει» πολύ, αποφάσισε να κάνει πιο επιθετικό το σχήμα της κερκυραϊκής ομάδας. Αρχικά, στο 56', πέρασε τον (σέντερ φορ) Μπάουμαν αντί του (στόπερ) Γρομητσάρη, ενώ δέκα λεπτά αργότερα έβαλε τον (αριστερό εξτρέμ) Κόντο αντί του (αμυντικού-χαφ) Μπαλάφα. Ωστόσο, οι κινήσεις αυτές αποδείχθηκαν ανώφελες...

Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 78ο λεπτό. Ο Μασούρας έκανε την παράλληλη σέντρα, με τον νεοεισερχόμενο Παπαγεωργίου, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, να παραβιάζει την εστία του Κουτζαβασίλη.

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Γιώργος Τζοβάρας (ΕΠΣ Φθιώτιδας), βοηθοί του οποίου διατέλεσαν οι Άγγελος Πίττας (ΕΠΣ Ηλείας) και Αντώνης Πυλαρινός (ΕΠΣ Ζακύνθου), ενώ καθήκοντα τέταρτου διαιτητή εκτέλεσε ο Γιώργος Μαρκαντωνάτος (ΕΠΣ Ηλείας). Με κίτρινη κάρτα παρατηρήθηκαν οι Ντουρμισάι, Κόρμπος από πλευράς γηπεδούχων και οι Επστάιν, Κρητικός, Γκράσι, Γεωργίου από πλευράς φιλοξενούμενων.

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Μπαντής, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σιώπης, Σαββίδης (46' Σπιριντόνοβιτς), Μασούρας, Λάμπρου (76' Παπαγεωργίου), Ντουρμισάι (83' Πινιώτης).
ΑΟΚ Κέρκυρα (Σάκης Τσιώλης): Κουτζαβασίλης, Γεωργίου, Ιωάννου, Γρομητσάρης (56' Μπάουμαν), Γκράσι, Σοϊλέδης, Κρητικός, Μπαλάφας (66' Κόντος), Σιόντης, Έπσταϊν, Παμλίδης (75' Ζορμπάς).

• Κείμενο: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ