29/10/2017

«Πέταξε» βαθμούς ο ΑΟΚ, ήττα (2-1) στα Ιωάννινα

Αν και ο ΑΟ Κασσιώπη Κέρκυρας προηγήθηκε στο σκορ μέσα στα Ιωάννινα, με γκολ του Γιώργου Παμλίδη στο 72ο λεπτό, εν τούτοις δεν κατάφερε να αποσπάσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα, καθώς μέσα σε ένα εξάλεπτο (76' - 82') οι γηπεδούχοι έφεραν... τούμπα το ματς!

Την 4η ήττα της στο φετινό Πρωτάθλημα της Super League γνώρισε η κερκυραϊκή ομάδα, η οποία στο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής με τον ΠΑΣ Γιάννινα, που πραγματοποιήθηκε χθες Σάββατο (28/10) στους «Ζωσιμάδες», έχασε με 2-1. Ουσιαστικά, το «συγκρότημα» του Αλέκου Βοσνιάδη «αυτοκτόνησε», αφού δεν δικαιολογείται να μην παίρνεις βαθμό ή βαθμούς σε έναν αγώνα όπου αποκτάς το προβάδισμα μόλις 18 λεπτά πριν το φινάλε.

Είναι η τρίτη διαδοχική φορά που στο γειτονικό ντέρμπι, οι Ηπειρώτες νικούν τους Κερκυραίους στο Πρωτάθλημα. Επίσης, αξίζει να επισημάνουμε πως είναι η δεύτερη συνεχή φορά που ο «Άγιαξ της Ηπείρου» κατορθώνει να «γυρίσει» ένα ματς μέσα στην έδρα του, καθότι το ίδιο είχε κάνει και στο 3-1 κόντρα στον Πλατανιά, δύο εβδομάδες νωρίτερα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους και ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο ΑΟΚ Κέρκυρα ήταν η ομάδα που δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία του ματς, με τον Άρη Σοϊλέδη στο 17' να σουτάρει άουτ. Ο ΠΑΣ απείλησε στο 34', με τον Γαρουφαλιά να μην μπορεί να κερδίσει σε τετ-α-τετ τον Νίκο Γιαννακόπουλο. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους δύο αντιπάλους ισόπαλους δίχως τέρματα.

Στο 56' οι Ηπειρώτες είχαν δεύτερη καλή στιγμή, σε δυνατό σουτ του Θέμη Τζημόπουλου, ενώ οι «Φαίακες» απάντησαν στο 61' με τον Μάθιου Γκόμες, ο οποίος «σημάδεψε» το κάθετο δοκάρι.

Η κερκυραϊκή ομάδα άνοιξε το σκορ στο 72'. Ο Γιώργος Παμλίδης, μετά από εξαιρετική μακρινή μεταβίβαση του Κωστάκη Αρτυματά, βρέθηκε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα Βελλίδη και με πλασέ «έγραψε» το 0-1.

Το γκολ αυτό «αφύπνησε» την ομάδα του Γιάννη Πετράκη, που άρχισε να πιέζει τον ΑΟΚ και το 1-1 ήρθε σχεδόν άμεσα. Στο 76΄ ο Κόντε σκόραρε, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια, ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ολική ανατροπή στο 82', όταν ύστερα από κακή απομάκρυνση της μπάλας από τους αμυντικούς των «κυανέρυθρων», η μπάλα πήγε στον Γιάκο, ο οποίος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 2-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» λίγο έλειψε να πετύχει και τρίτο τέρμα, με τον Μπρούνο Χαλκιαδάκη.

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (ΕΠΣ Αρκαδίας), βοηθοί του οποίου διατέλεσαν οι Χρήστος Μπαλτάς (ΕΠΣ Αχαίας) και Θανάσης Κολωσιόνης (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας), ενώ τέταρτος διαιτητής ήταν ο Νίκος Μακρυπόδης (ΕΠΣ Αχαίας). Με κίτρινη κάρτα παρατηρήθηκαν οι Σωτήρης Μπαλάφας και Ντένις Επστάιν της κερκυραϊκής ομάδας.

Οι συνθέσεις των δύο συλλόγων:
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος (62' Νικολιάς), Μαυροπάνος, Μιχαήλ, Γαρουφαλιάς (54' Σολτάνι), Μπουκουβάλας, Ναδάλες, Λίλα, Γιάκος, Χαλκιαδάκης (68' Μανθάτης), Κόντε.
ΑΟΚ Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Αρτυματάς (87' Ντουαλά), Σοϊλέδης, Γκόμες, Παμλίδης, Σπίνουλας (79' Κόντος), Σιόντης, Ιωάννου, Μπαλάφας (60' Ζορμπάς), Επστάιν, Γρομητσάρης.

• Κείμενο: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ

18
Νοέμβριος
2017

Πώς κρίνετε την απόφαση της ΕΠΣ Κέρκυρας να μην ανακοινώνει τους ορισμούς των διαιτητών;