02/10/2017

Νέα γκέλα του ΑΟΚ, έχασε 0-2 από την Ξάνθη!

Νέο εντός έδρας «στραβοπάτημα» είχε ο ΑΟΚ ΠΑΕ Κέρκυρα στο Πρωτάθλημα της Super League! Τούτη τη φορά, οι «Φαίακες» έχασαν από τον ΑΟ Ξάνθης με 0-2, σε παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής, το οποίο πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή (1/10).

Στο Εθνικό Στάδιο του νησιού βρέθηκε αρκετός κόσμος, για τα δεδομένα του αγώνα. Περίπου 1.200 θεατές έδωσαν το παρόν στις κερκίδες του γηπέδου, οι οποίοι όμως απογοητεύτηκαν τόσο από την πολύ μέτρια εμφάνιση της κερκυραϊκής ομάδας, όσο φυσικά και από το αρνητικό γι' αυτήν αποτέλεσμα. Ήταν η τρίτη φετινή «γκέλα» των Κερκυραίων μέσα στο ΕΑΚΚ, σε τέσσερα παιχνίδια, καθώς προηγήθηκαν η ήττα από τον Πανιώνιο (0-1) και η ισοπαλία με τον Λεβαδειακό (1-1).

Ο ΑΟΚ είχε ορισμένες καλές στιγμές για να σκοράρει, όμως στο τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης οι Ξανθιώτες ήταν πιο ουσιαστικοί κι έφτασαν δίκαια στο «τρίποντο», εκμεταλλευόμενοι τόσο την αναγκαστική αποχώρηση του Ντένις Επστάϊν στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όσο και την αποβολή του Σωτήρη Μπαλάφα. Σημειώνεται πως αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Αλέκου Βοσνιάδη στον πάγκο των «κυανέρυθρων», έπειτα από τρία σερί αήττητα ματς.

Θα πρέπει εδώ να επισημάνουμε πως ο ΑΟΚ ΠΑΕ Κέρκυρα αντιμετωπίζει τεράστιο επιθετικό πρόβλημα, καθώς στα 7 μέχρι τώρα επίσημα παιχνίδια του (εξη Πρωταθλήματος κι ένα Κυπέλλου), έχει πετύχει μόλις τρία τέρματα όλα από εκτέλεση πέναλτυ!!!

Ο τεχνικός των «Φαιάκων» για ακόμη μια φορά εφάρμοσε το σύστημα 4-2-3-1. Ο Γιαννακόπουλος ήταν στα γκολποστ, με τον Σπίνουλα στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Ζορντάο Ντιόγκο στο αριστερό, ενώ ως σεντερ μπακ αγωνίστηκαν οι Γρομητσάρης και Αρτυματάς. Ως αμυντικοί χαφ έπαιξαν οι Σιόντης και Μπαλάφας. Ο Γκόμεζ είχε το ρόλο του δεξιού εξτρέμ και ο Επστάϊν εκείνον του αριστερού, με τον Τουράμ να βρίσκεται... γραμμή κρούσης και τον Παμλίδη να ακολουθεί λίγο πιο πίσω.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή φάση. Αρχικά ο ΑΟΚ Κέρκυρα, με τον Παμλίδη να πλασάρει και τον Ζίβκοβιτς να σώζει, ενώ στη συνέχεια ο Μεχία της Ξάνθης, είδε τον Γιαννακόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά το σουτ του σε κόρνερ.Ένα λεπτό αργότερα, ο Σβάρνας σκόραρε για τους φιλοξενούμενους , αλλά ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι του δείχνοντας πως είναι από θέση οφσάιντ . Από το ριπλέι φαίνεται να έχει δίκιο. Το ίδιο έγινε λίγο αργότερα και για τους γηπεδούχους: ο Γκόμες σκόραρε, με τον επόπτη να σηκώνει και πάλι σωστά το σημαιάκι του καταλογίζοντας το οφσάιντ. Το ημίχρονο έκλεισε με τον ΑΟΚ Κέρκυρα να απειλεί στο 45' με ένα μακρινό σουτ του Αρτυματά που έφυγε λίγο έξω και το 0-0 να μένει.

Οι «Φαίακες», μπήκαν σαφώς καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 49', ο Νούνιες (που είχε μπει στην θέση του τραυματία Επστάιν), είδε τον Ζίβκοβιτς να σώζει με δυσκολία το πλασέ του, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο κίπερ των φιλοξενούμενων έσωσε και την κεφαλιά του Τουράμ.

Και φτάνουμε στο 65, όπου η Ξάνθη σκόραρε στην πρώτη της ευκαιρία. Συγκεκριμένα, ο Ρότσε (που μόλις είχε μπει στο παιχνίδι), βρήκε τον Μεχία κι αυτός από κοντά έκανε το 0-1.

Ο Μπαλάφας, στο 72' άφησε με 10 παίκτες την κερκυραϊκή ομάδα παίρνοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα και το «έργο» των φιλοξενούμενων ουσιαστικάέγινε πιο εύκολο... Ωστόσο, ο Παμλίδης στο 77' έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-1, όταν με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον καταπληκτικό πορτιέρο της Ξάνθης. Λίγα λεπτά πιο μετά, κρίθηκε η έκβαση του ματς, αφου στο 85' ο Σιλά με πλασέ από το ημικύκλιο έστειλε την μπάλα με πολλά φάλτσα στα δίχτυα για το 0-2. Να σημειώσουμε, πως ο παίκτης είχε μπει στο παιχνίδι πέντε λεπτά νωρίτερα... Κάπως έτσι, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς έφυγε με το «τρίποντο» από το «νησί των Φαιάκων»!

«Άρχοντας» του αγώνα ήταν ο Γιώργος Μπλάνας (ΕΠΣ Μεσσηνίας), έχοντας για βοηθούς του, τους Άγγελο Πήττα (ΕΠΣ Ηλιείας) και Γιάννη Κοντιζά (ΕΠΣ Πειραιά), ενώ τέταρτος διαιτητής ήταν ο Γιώργος Κομίνης (ΕΠΣ Θεσπρωτίας). Πέραν της αποβολής του Μπαλάφα, με κίτρινη κάρτα παρατηρήθηκαν τόσο ο Γρομητσάρης από πλευράς Κερκυραίων τόσο και οι Λισγάρας και Σιλά από πλευράς Ξανθιωτών.

ΑΟΚ ΠΑΕ Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Γρομητσάρης, Σιόντης, Ζορντάο Ντιόγκο, Μπαλάφας, Αρτυματάς (46΄Βενέτης), Γκόμες, Παμλίδης, Επστάιν (43' λ.τρ Νούνιες), Τουράμ (70' Ντουαλά).
ΑΟ Ξάνθης (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Σβαρνάς, Λισγάρας, Κασάδο, Ντε Λούκας, Καμαρά, Μεχία, Μπρίτο (87' Κάστρο), Γέντρισεκ (63' Ρότσε), Κίκε (78' Σιλά).

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ

Παρασκευή
20
Οκτώβριος
2017
Σήμερα γιορτάζουν: Αρτέμιος, Αρτέμης, Αρτεμις, Αρτεμία, Αρτέμη, Αρτεμισία, Αρτέμιδα, Γεράσιμος, Μάκης, Μικές, Μίκης, Ενόη, Κερασιά, Κερασία, Ντιάνα, Διάνα, Ματρώνα, Ματρόνα (πηγή : www.eortologio.gr)
Πώς κρίνετε την απόφαση της ΕΠΣ Κέρκυρας να μην ανακοινώνει τους ορισμούς των διαιτητών;