31/07/2017

«Αντίο» του ΑΟΚ στη Βουλγαρία με ήττα από την Χάποελ

Η προετοιμασία του ΑΟΚ ΠΑΕ Κέρκυρα στην Βουλγαρία, ολοκληρώθηκε με φιλική αναμέτρηση που έγινε στη Σόφια προχθές Σάββατο (29/7), αντιμετωπίζοντας την Χάποελ Μαρμόρεκ.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου γνώρισε την ήττα με 1-0. Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, με τους «Φαίακες» να σκοράρουν μεν, με τον Ντένις Επστάιν ωστόσο το γκόλ δεν μέτρησε, καθώς ο διαιτητής είχε σταματήσει την φάση για φάουλ. Έτσι, το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, ο τεχνικός του ΑΟΚ προχώρησε σε πολλές αλλαγές, αλλά ήρθε το τέρμα της νίκης των Ισραηλινών. Συγκεκριμένα, στο 74΄ ο τερματοφύλακας της κερκυραϊκής ομάδας Νίκος Γιαννακόπουλος, υπέπεσε σε πέναλτι , στο οποίο ευστόχησε η Χάποελ.

Οι «Φαίακες», στις δυο εβδομάδες παραμονής τους στη Βουλγαρία ( αρχικά στο Τέτεβεν και κατόπιν στη Σόφια), έδωσαν... τρεισήμισυ φιλικούς αγώνες , φέρνοντας και τα τρία αποτελέσματα. Νίκησαν με 3-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης, έφεραν ισοπαλία 0-0 με τον ΑΟ Ξάνθης και ηττήθηκαν από την Χάποελ Μαρμόρεκ , ενώ το ματς με τον Πλατανιά Χανίων διεκόπη στο 40΄ λόγω ξαφνικής καταιγίδας και ενώ ήταν στο 0-0.

Ο ΑΟΚ ΠΑΕ Κέρκυρα έπαιξε με τους: Κουτζαβασίλη (46' Γιαννακόπουλο), Βενέτη (60' Εμπολέ), Τουράμ (60' Ντουαλά), Ζορμπά (60' Βάργκας), Σπίνουλα (46' Γκομές), Κόντο (60' Μίσκου), Μπαλάφα (46' Σιόντη), Ιωάννου (46' Γρομητσάρη), Επστάιν (60' Τρεπεκλή), Κέβιν (60' Αναστασίου), Ντιόγκο (60' Σοϊλέδη).

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ

19
Οκτώβριος
2017
Σήμερα γιορτάζουν: Κλεοπάτρα, Πάτρα, Πατρούλα, Κλειώ, Φίληξ, Φήλιξ, Φίληκας, Φίληξα, Φιλήκη (πηγή : www.eortologio.gr)
Πώς κρίνετε την απόφαση της ΕΠΣ Κέρκυρας να μην ανακοινώνει τους ορισμούς των διαιτητών;