21/07/2017

«Φιλική» νίκη (3-1) του ΑΟΚ Κέρκυρα επί του Απόλλωνα

Πολύ θετικά ήταν τα πρώτα «δείγματα γραφής» της καινούργιας ομάδας του ΑΟΚ ΠΑΕ Κέρκυρα, η οποία σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη χθες Πέμπτη (20/7) στο Τέτεβεν της Βουλγαρίας, επικράτησε με 3-1 του -νεοφώτιστου στη Super League- Απόλλωνα Σμύρνης.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου έδειξε αρκετά καλά στοιχεία στο πρώτο τεστ προετοιμασίας, απέναντι στην «ελαφρά ταξιαρχία» του Άκη Μάντζιου (πρώην τεχνικού του ΑΟ Κέρκυρα), η οποία έχει πραγματοποιήσει πάρα πολλές αλλαγές στο ρόστερ της.

Ο «Ελε» χρησιμοποίησε πολλούς παίκτες και διάφορα σχήματα, με κυριότερο το 4-4-1-1.Πολύ καλή ήταν η παρουσία τόσο του Χρήστου Γρομητσάρη (ο μοναδικός που έπαιξε και στα δυο ημίχρονα), όσο και του νεαρού Μάρκου Μίσκου ( υπό δοκιμήν από την ομάδα Κ20 του συλλόγου), ενώ ο νεοαποκτηθείς Ματέους Ντε Βάργκας συνδύασε με γκόλ το ντεμπούτο του με την φανέλα των «Φαιάκων».

Ο τεχνικός των «κυανέρυθρων» ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας τον Κουτζαβασίλη στο τέρμα, δεξιά στην άμυνα τον Γκόμεζ και αριστερά τον Ζορντάο Ντιόγκο, με σεντερ μπακ τους Ιωάννου και Γρομητσάρη. Ως αμυντικοί χαφ έπαιξαν οι Μπαλάφας και Μίσκου, ενώ λίγο πιο μπροστά ήταν οι Κόντος, Ζορμπάς και Κέβιν Ντιόγκο, με τον Τουράμ να βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης.

Η αναμέτρηση ήταν χρονικής διάρκειας 80 λεπτών. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον ΑΟΚ να προηγείται στο σκόρ με 1-0, όταν με γκόλ του Παναγιώτη Ζορμπά στο 39΄ με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Ροζέριο Τουράμ.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, και συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό, η κερκυραϊκή ομάδα διπλασίασε τα τέρματά της, με κοντινή προβολή του Χρήστου Γρομητσάρη, ενώ το τρίτο γκολ ήρθε στο 70΄ με ωραίο σουτ του Βάργκας έξω από την περιοχή.

Τέλος, ο Κονέ με απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ στο 78΄, μείωσε σε 3-1 για τους «κυανόλευκους», διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα του ματς.

ΑΟΚ ΠΑΕ ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Κουτζαβασίλης, Τουράμ, Ζορμπάς, Γκόμες, Κόντος, Μπαλάφας, Ιωάννου, Μίσκου, Κ. Ντιόγκο, Ζ. Ντιόγκο, Γρομητσάρης.
Στο β' ημίχρονο ξεκίνησαν οι: Γιαννακόπουλος, Αναστασίου, Σπίνουλας, Βενέτης, Σιόντης, Τρεπεκλής, Επστάιν, Βάργκας, Ντουαλά, Ζαΐμι, Γρομητσάρης (70' Ματσοβίλα)
ΠΑΕ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Ακης Μάντζιος): Τσόβιτς, Ντάσιος, Κύργιας, Μπαρτολίνι, Κούρος, Καλλέργης, Κοντοές, Μαάτσι, Σιατραβάνης, Αναστασίου, Μενδρινός.
Στο β' ημίχρονο ξεκίνησαν οι: Ζαρόπουλος, Αγγελόπουλος, Κοντοές (60' Πέτσης), Ακμπάνης, Βαλλιάνος, Ελμπάζ, Βαφέας, Κούρος, Κονέ, Μπαμπίαρζ, Καλλέργης.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ

22
Αύγουστος
2017
Ενόψει της νέας σαιζόν πιστεύετε πως ο Σύνδεσμος Διαιτητών Κέρκυρας πρέπει να έχει ενεργό ρόλο στα δρώμενα του τοπικού Ποδοσφαίρου;