Με την… ψυχή στο στόμα ο ΠΑΟΚ 2-1 τον Μ. Αλέξανδρο - CorfuCorner.gr
01/12/2021

Με την… ψυχή στο στόμα ο ΠΑΟΚ 2-1 τον Μ. Αλέξανδρο

Ο ΠΑΟ Κορακιάνας τα... βρήκε σκούρα στον εντός έδρας αγώνα του με τον Μέγα Αλέξανδρο, για την Β' Φάση του τοπικού Κυπέλλου, αλά εν τέλει κατάφερε να νικήσει με 2-1, με ανατροπή του σκορ και να περάσει στα Προημιτελικά, με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Το νοκ-άουτ παιχνίδι πραγματοποιήθηκε σήμερα Τετάρτη (1/12), στο Δημοτικό γήπεδο Παλαιοκαστριτών, στο Σκριπερό, με τους γηπεδούχους να προέρχονται από αγωνιστική αποχή δύο εβδομάδων, καθότι οι αναμετρήσεις τους με ΓΕ Παλαιοκαστριτών και Ατρόμητο Άφρας για το Πρωτάθλημα είχαν αναβληθεί, λόγω της εμφάνισης 7 κρουσμάτων κορωνοϊού στην ομάδα.

Το πρώτο 45λεπτο τελείωσε με «λευκή» ισοπαλία, με τον Μέγα Αλέξανδρο, όμως, σ' αυτό το χρονικό διάστημα να είναι καλύτερος και μάλιστα στο 29' να έχει διπλό δοκάρι: ο Αλέκος Σαμοΐλης έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο κάθετο και ο Σπύρος Θεοχάρης (που πήρε το «ριμπάουντ») «σημάδεψε» με σουτ το οριζόντιο.

Η επανάληψη ξεκίνησε με... γκολ από τα αποδυτήρια για τους φιλοξενούμενους των Κοσμά Μπολάνο και Δημήτρη Πανδή. Στο 46', λοιπόν, ο Λάμπης Νικόλας σούταρε από τα αριστερά, η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουτζαμάνη και ο Αλέξανδρος Άνθης με πλασέ πέτυχε το 0-1 για τον «Βασιλιά».

Το «συγκρότημα» της Άνω Κορακιάνας έφερε το ματς στα ίσια (1-1) στο 76', με απευθείας χτύπημα φάουλ του Νίκου Κονισπολιάτη, ενώ το νικητήριο τέρμα της ομάδας του Κώστα Σαββανή σημειώθηκε από τον ίδιο παίκτη, ξανά με στημένη μπάλα, στο 93ο λεπτό: ο Σέργιος Χρυσικόπουλος έκανε πέναλτι στον Βασίλη Πετρόγιαννη και ο Νίκος Κονισπολιάτης ευστόχησε από την άσπρη βούλα, απέναντι στον Βαγγέλη Μπούρα, «γράφοντας», το 2-1 και... λυτρώνοντας τον ΠΑΟΚ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Θωμάς Βλάσσης, βοηθοί του οποίου διατέλεσαν οι Χάρης Σκορδίλης και Θανάσης Ίσερης.

Π.Α.Ο. ΚΟΡΑΚΙΑΝΑΣ (Κ. Σαββανής): Κουτζαμάνης, Παπαϊωάννου, Σπ. Σκούρας, Σπ. Μεσημέρης, Γουλιαρμής, Αποστολίδης, Β. Πετρόγιαννης, Σπίγγος, Ευτ. Βλαχόπουλος, Ν. Κονισπολιάτης, Κ. Δημητριάδης. Ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι: Βλάχος, Βασιλάκης, Γ. Ανυφαντής.
Α.Ε. ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Κ. Μπολάνο - Δ. Πανδής): Ευαγγ. Μπούρας, Αλ. Κονισπολιάτης, Σ. Χρυσικόπουλος, Σπ. Πανάρετος, Αν. Μπέκαρης, Γ. Κατσαμόρας, Σπ. Θεοχάρης, Παν. Νίκου, Αλ. Άνθης, Αλ. Σαμοΐλης, Λ. Νικόλας. Ως αλλαγή χτησιμοποιήθηκαν οι: Σπ. Καποδίστριας, Αν. Αβραμιώτης.

• Η Ιόνια Ακαδημία (ή Ακαδημία "ΡόΜα") σας απευθύνει με το πιο γλυκό της χαμόγελο, πολλές - πολλές ευχές για ξεχωριστές γιορτές , με υγεία Εδώ, τα μικρά παιδιά διδάσκονται τα μυστικά της μπάλας, με μεθοδικό τρόπο. Η σχολή λειτουργεί από το 2013 και εδρεύει στο Αθλητικό Κέντρο «Βλάσσης», στο Κανόνι, ενώ διαθέτει τμήματα Μπαμπίνι, Προτζούνιορ, Τζούνιορ, Προπαίδων και Παίδων. Ιδρυτής, υπεύθυνος και προπονητής της Ακαδημίας, είναι η παλιά μεγάλη δόξα του ελληνικού ποδοσφαίρου, Μανώλης Ροκίδης. Για πληροφορίες ή για εγγραφές, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να καλέσουν στο 6944305764.

• Πολλές... γαστρονομικές ευχές με πολύ αγάπη, από το Ψητοπωλείο-φαγάδικο "Α-Β ΘΕΟΧΑΡΗ". Άριστη ποιότητα, άμεση εξυπηρέτηση. Σας περιμένει στο 2ο χλμ. της Εθνικής Λευκίμμης, στην Καλλιθέα Καναλίων, ακριβώς έναντι της εισόδου της ΕΡΤ. Τηλέφωνο για delivery και take away: 26610-49169. Βραδιές με live μουσική