«Περίπατος» (6-0) του Θιναλιακού στην Στρογγυλή! - CorfuCorner.gr
24/10/2021

«Περίπατος» (6-0) του Θιναλιακού στην Στρογγυλή!

Πετυχαίνοντας τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τρεις διαφορετικούς παίκτες (από δύο τέρματα έκαστος), ο Θιναλιακός έκανε... υγιεινό περίπατο στο Δημοτικό γήπεδο Στρογγυλής, συντρίβοντας τον τοπικό Ατρόμητο με 6-0.

Η αναμέτρηση ήταν για την 4η αγωνιστική της Α1' Κατηγορίας, με τους «οράνιε» του Δημήτρη Φραγκούλη να πραγματοποιούν επιβλητική εμφάνιση και συν τοις άλλοις να χάνουν πολλές σημαντικές ευκαιρίες.

Το ματς διεξήχθη σήμερα Κυριακή (24/10) κι εξελίχθηκε σε... μονόπρακτη παράσταση, δεδομένου ότι οι Στρογγυλιάτες «κατέβηκαν» έχοντας τα γνωστά πελώρια αγωνιστικά προβλήματα και με μόλις 12 ποδοσφαιριστές στην αποστολή τους.

Το «συγκρότημα» της Αχαράβης απέκτησε το προβάδισμα μόλις το 5ο λεπτό, με τον Κώστα Λούβρο, για να γίνει στο 20' το 0-2 από τον νεαρό Πέτρο Στεργίου. Στο 35' ο έμπειρος Λουτσιάν Μπουρντουζάν «έγραψε» το 0-3, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Θιναλίου «βρήκε δίχτυα» με τα ίδια ακριβώς πρόσωπα. Στο 61' ο Κώστας Λούβρος έκανε το 0-3, φτάνοντας συνολικά τα 7 γκολ στην φετινή διοργάνωση («αρχικανονιέρης» μαζί με τον Αντριάν Φλαγκέ του Αστέρα Πετριτή), ενώ στο 66' ο Λουτσιάν Μπουρντουζάν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-5. Ο... επίλογος γράφτηκε στο 75' από τον Πέτρο Στεργίου, που διαμόρφωσε το τελικό 0-6, φτάνοντας τα 6 τέρματα φέτος.

Το παιχνίδι διηύθυνε ο Νικόδημος Καββαδίας, βοηθοί του οποίου διατέλεσαν οι Γεράσιμος Μιχαλάς και Σπύρος Μερκούρης.

Οι «πορτοκαλί» έκαναν το «4 στα 4» κι εξακολουθούν να προπορεύονται στην κατάταξη, παρέα με τους Πετριτιάτες και τον Κεραυνό Αγίου Νικολάου, καθότι ο Όλυμπος,και οι Παξοί  «σκόνταψαν» αυτή την αγωνιστική. Όσον αφορά τον Ατρόμητο, υπέστη την τέταρτη διαδοχική ήττα του και σταδιακά η κατάσταση επιδεινώνεται πολύ...