Μην δίνεις το κακό παράδειγμα, κύριε Αρβανιτάκη! - CorfuCorner.gr
05/10/2021

Μην δίνεις το κακό παράδειγμα, κύριε Αρβανιτάκη!

Στην πρεμιέρα της Α1' τοπικής Κατηγορίας, την περασμένη Κυριακή (3/10) αναμετρήθηκαν στο Δημοτικό γήπεδο Αυλιωτών ο Οδυσσέας και ο Κεραυνός Αγίου Νικολάου (1-2 το σκόρ). Η συμπεριφορά του προπονητή της γηπεδούχου ομάδας, Μπάμπη Αρβανιτάκη, ομολογουμένως μας ξένισε...

Πέντε λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (κι ενώ το ματς ήταν στο 1-1), έγινε μια φάση που συζητήθηκε. Ο Κώστας Λευκιμμιάτης των Αυλιωτινών πέτυχε ένα πολύ ωραίο γκολ, το οποίο ωστόσο δεν μέτρησε, διότι πρωτύτερα η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του διαιτητή Γιώργου Φίτσα και «στρώθηκε» στον σκόρερ. Τότε, οι ποδοσφαιριστές, ο πάγκος και οι φίλαθλοι του Οδυσσέα διαμαρτυρήθηκαν, ενώ ο κύριος Αρβανιτάκης όρμησε έξαλλος μέσα στο τερέν, με φυσική συνέπεια την αποβολή του.

«Στο 40 λεπτό του αγώνα απέβαλλα με κόκκινη κάρτα τον δηλωθέντα ως προπονητή της γηπεδούχου ομάδος Α.Σ. Οδυσσέας Αυλιωτών, Αρβανιτάκη Χαράλαμπο, διότι εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο και διαμαρτύρονταν έντονα σε απόφασή μου», ανέφερε στο Φύλλο Αγώνα ο Πρεβεζιάνος ρέφερι, ο οποίος -σημειωτέον- στο συγκεκριμένο παιχνίδι έκανε το ντεμπούτο του στο κερκυραϊκό ποδόσφαιρο, καθώς προσφάτως μεταγράφηκε από την ΕΠΣ Δυτικής Αττικής στην ΕΠΣ Κέρκυρας.

Κατ' αρχήν, κύριε προπονητά, γιατί εξάπτεστε; Μήπως αγνοείτε τον ΚΑΠ; Δεν το γνωρίζετε πως όταν η μπάλα «βρει» στον διαιτητή, τότε το ματς διακόπτεται και δίδεται ελεύθερο υπέρ της επιτιθέμενης ομάδας; Εκτός κι αν διαμαρτυρηθήκατε επειδή ο Φίτσας καθυστέρησε να διακόψει τον αγώνα, αλλά το έπραξε όταν ο παίκτης του Οδυσσέα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ναι, όντως άργησε...

Όμως, αλλού θα σταθούμε εμείς. Κι ερωτούμε τον κυρ Μπάμπη:
1ον, Τόσα χρόνια που είστε στα γήπεδα, δεν έχεις μάθει ότι όσο κι αν φωνάξεις σε κάποιον διαιτητή, δεν μπορείς να του αλλάξεις την απόφαση, άρα τζάμπα χαλάς την... ζαχαρένια σου;

2ον: Το αντιλαμβάνεστε ότι με τέτοιου είδους συμπεριφορές, δίνετε το κακό παράδειγμα στους παίκτες, δίνετε το κακό παράδειγμα στους άλλους προπονητές, δίνετε το κακό παράδειγμα στα παιδιά της Ακαδημίας σας, δίνετε το κακό παράδειγμα και στους φιλάθλους;

3ον: Αντιλαμβάνεστε ότι μ' αυτή την συμπεριφορά σας εκθέτετε σε μέγιστο βαθμό τον Σύνδεσμο Προπονητών Ποδοσφαίρου Κέρκυρας, του οποίου είστε Γραμματέας;

Ο κύριος Αρβανιτάκης τι πέτυχε την Κυριακή; Όχι μόνο να αφήσει τον Οδυσσέα Αυλιωτών χωρίς τεχνικό στον πάγκο για 60 λεπτά, αλλά και να προκαλέσει τον κίνδυνο τόσο της πιθανής δικής του (έστω και μικρής) τιμωρίας, όσο και της ομάδας του, από την Πειθαρχική Επιτροπή της Ένωσης. Θερμά συγχαρητήρια, λοιπόν!