27/09/2020

Ο Άγιος Νικόλαος 3-1 την Θύελλα

Δίχως να συναντήσει ιδιαίτερο πρόβλημα, ο Κεραυνός Αγίου Νικολάου έκαμψε στην έδρα του την αντίσταση της Θύελλας Γαρίτσας με 3-1 και ξεκίνησε με το... δεξί τις υποχρεώσεις του στο τοπικό Κύπελλο.

Το ματς ήταν για την πρεμιέρα του 3ου Ομίλου και διεξήχθη χθες Σάββατο (26/9), στο Δημοτικό γήπεδο Πετριτή. Οι γηπεδούχοι ήταν αισθητά ανώτεροι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όπου πέτυχαν και τα τρία γκολ τους, φτάνοντας εύκολα στην κατάκτηση του «τριπόντου».

Το «συγκρότημα» του Κώστα Καλούδη πήρε από σχετικά νωρίς «κεφάλι» στο σκορ, καθώς στο 8' ο νεοαποκτηθείς Τριαντάφυλλος (ή Άκης) Χαρβαλιάς αξιοποίησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την σέντρα του Τρύφωνα Ρέβη και με πλασέ στην κίνηση, μέσα από την περιοχή, «έγραψε» το 1-0. Το δεύτερο τέρμα του Κεραυνού σημειώθηκε στο 22', όταν έπειτα από σέντρα του Χαράλαμπου Μηνά, ο (επίσης νεοαποκτηθείς) Χριστόφορος Αρμενιάκος έκανε με κεφαλιά το 2-0. Στο 32' η ομάδα του Αγίου Νικολάου είχε κάθετο δοκάρι σε κεφαλιά του Θρασύβουλου Καλούδη, ενώ στο 35' ο Νίκος Δημουλής σέντραρε και ο Θρασύβουλος Καλούδης με πλασέ στην κίνηση, μέσα από την περιοχή, πέτυχε το 3-0, που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι του Φώτη Βαρσάκη, που φέτος είναι κατά πολύ ανανεωμένοι εν συγκρίσει με την περασμένη σαιζόν, μείωσαν σε 3-1 στο 74', με γυριστή κεφαλιά του Αλκιβιάδη Σπίνουλα, ύστερα από κόρνερ του Γεράσιμου Βαγγαλάτη, που -σημειωτέον- στον συγκεκριμένο αγώνα είχε για συμπαίκτη του τον πατέρα του, Νίκο!

«Άρχοντας» της αναμέτρησης ήταν ο Χρήστος Διαβάτης, έχοντας για βοηθούς του τους Γιώργο Κυπριώτη και Γιάννη Σταμάτη.