26/09/2020

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Eκτός έδρας ισοπαλία 25-25 του Φαίακα με Ζαφειράκη Νάουσας

Την εκτός έδρας ισοπαλία με τον νεοφώτιστο, Ζαφειράκη Νάουσας έφερε σήμερα Σάββατο (26/9), η ανδρική ομάδα χειροσφαίρισης του Φαίακα, με σκορ 25-25, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Α1 Handball Premier .

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νάουσας, με το συγκρότημα του Νίκου Ριγανά να ξεκινά πολύ δυνατά και να προηγείται καθ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 6 γκολ διαφορά (8-14). Να σημειωθεί δε, ότι στο πρώτο 30λεπτο, ο Γάλλος γκολκίπερ των κερκυραίων, Ρονάν Λε Πεγιέ, αποτέλεσε τον κορυφαίο της αναμέτρησης, πραγματοποιώντας σπουδαίες αποκρούσεις.

Στο δεύτερο μέρος, ο Φαίακας συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το 55΄ (22-24) , καθώς ο Ζαφειράκης «ροκάνιζε» την διαφορά. Οι γηπεδούχοι, δείχνοντας πείσμα και αυταπάρνηση, και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Γιώργο Κότσιφα και Γιώργο Θεοδωρόπουλο (στην τελευταία φάση), κατόρθωσαν και πήραν την ισοπαλία, «σώζοντας» τον ένα βαθμό .

Πεντάλεπτα: 2-3, 4-6, 5-7, 5-10, 5-14, 8-14 (ημιχ), 9-16, 12-18, 16-20, 19-23, 22-24, 25-25 (τελικό).

Δίλεπτα: 3-10

Πέναλτι: 3/4 - 4/4

Διαιτητές: Τσιάνας - Νικολαΐδης

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ ( Κώστας Δεληγιάννης): Μπουμπουλέντρας, Κότσιφας, Πετρίδης, Πινακούδης, Μαυροδουλάκης 3, Βλάχος, Τσαγκεράς, Διδασκάλου, Μάτοβιτς 4, Τζουβάρας, Ρότζιος 4, Κρέξης, Πίτος, Τσάτσας 3, Θεοδωρόπουλος 10, Ραντίτσεβιτς 1.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ( Νίκος Ριγανάς): Δούγιας 5, Γιαννακόπουλος, Ντόσεν 3, Λε Πεγιέ, Κόντης 2, Βλαχόπουλος, Τσαμουρίδης, Ελευθεριάδης, Χερουβείμ 3, Δελλής 2, Τρσπσέφσκι, Γεωργαλής, Χάλαρης 2, Όντσεφ 8, Κοσκινάς.

Επιμέλεια: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ

31
Οκτώβριος
2020
Σήμερα γιορτάζουν: Αμπλία, Αμπλίος, Απελλής, Απέλλης, Αριστόβουλος, Αριστοβούλη, Νάρκισος, Νάρκισσος, Στρατονίκη, Στρατή, Νίκη