26/09/2020

Ριγανάς: « Χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας»

Δηλώσεις αναφορικά με την εκτός έδρας ισοπαλία (25-25) της ανδρικής ομάδας χάντμπολ του Φαίακα με τον Ζαφειράκη Νάουσας, έκανε ο Νίκος Ριγανάς, λίγη ώρα μετά την λήξη του σημερινού (Σάββατο) 26/9 αγώνα .

Ο Κερκυραίος τεχνικός επεσήμανε ότι το αποτέλεσμα αυτό επήλθε από το γεγονός ότι χάθηκε η αυτοσυγκέντρωση της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο, με συνέπεια να μην ανταπεξέλθει σε άμυνα και επίθεση,

Μιλώντας στην ιστοσελίδα e-handball.gr., ο Ριγανάς ανέφερε τα εξής: «Ήταν ένα ματς που όπως είχα πει ήταν μονόδρομος. Στο πρώτο ημίχρονο εμφανιστήκαμε όπως η ομάδα που θα έπρεπε να είμαστε, με 7-8 γκολ μπροστά. Δυστυχώς στο δεύτερο ημίχρονο χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας, δεν ανταπεξήλθαμε σε άμυνα και επίθεση και ήρθε το λογικό. Από εδώ και πέρα πρέπει να αναθεωρήσουμε κάποια πράγματα και προσωπικά εγώ ο ίδιος ως προπονητής. Δεν ξέρω τι θα γίνει στη συνέχεια, πρέπει να μιλήσουμε με την διοίκηση».

Από την πλευρά του, ο προπονητής των Ναουσαίων, Κώστας Δεληγιάννης δήλωσε στην ιστοσελίδα e-handball.gr: «Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο είχε για εμάς πολλές ιδιαιτερότητες. Ήταν το πρώτο παιχνίδι μετά την άνοδό μας στην Α1 μετά από αρκετά χρόνια, ήταν η πρεμιέρα του πρωταθλήματος, οπότε ήταν πολλοί λόγοι ώστε να υπάρχει άγχος στην ομάδα, το οποίο το βγάλαμε και στο πρώτο ημίχρονο.

Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι είμαστε ικανοποιημένοι, ήμασταν με 8 γκολ πίσω. Τα παιδιά έδειξαν χαρακτήρα, συγκέντρωση και ήταν πιο αποτελεσματικοί σε αυτά που είχαμε πει και καταφέραμε να έχουμε και το πάνω χέρι στα δύο τελευταία λεπτά, όπου θα μπορούσαμε και να κερδίσουμε. Παρόλα αυτά είμαστε ικανοποιημένοι με το βαθμό της ισοπαλίας μετά από αυτή την εξέλιξη».

Επιμέλεια: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ