16/02/2020

Δούγιας: «Προσπαθήσαμε, αλλά μας μένει η πικρία» !

Απογοήτευση επικρατεί στο «στρατόπεδο» της ανδρικής ομάδας χάντμπολ του Φαίακα, μετά την εκτός έδρας χθεσινή ήττα από τον ΑΣΕ Δούκα, με διαφορά τριών γκολ (25-22),διότι παρότι ο στόχος του συγκροτήματος του Νίκου Ριγανά ήταν να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα (και μάλιστα πήγε στα αποδυτήρια στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου χάνοντας με μόλις ένα γκολ διαφορά) , εντούτοις οι λεπτομέρειες ήταν εκείνες που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος .

Οι σχετικές δηλώσεις του αθλητή του Φαίακα Κέρκυρας, Αλέξανδρου Δούγια στο e-handball.gr, είναι οι ακόλουθες:

«Είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι, εκτός έδρας. Το γνωρίζαμε από την αρχή ότι ο Δούκας είναι μία καλή ομάδα.

Ήρθαμε να παλέψουμε για το θετικό αποτέλεσμα. Ξεκινήσαμε πολύ νωθρά το πρώτο 20′. Στη συνέχεια βελτιωθήκαμε, σφίξαμε στην άμυνα, είχαμε καλύτερες επιλογές στην επίθεση και καταφέραμε να μειώσουμε στο 1 γκολ στο ημίχρονο.

Με τα ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήμασταν εξίσου καλοί όσο τελειώσαμε στο πρώτο.

Κάποιες λεπτομέρειες μας στοίχισαν και όταν είχαμε παίκτη παραπάνω δεν το εκμεταλλευτήκαμε. Προσπαθήσαμε αλλά μας μένει η πικρία».

Από την πλευρά του, ο τερματοφύλακας του Δούκα, Παναγιώτης Κολλύρης σχολίασε ο στο ίδιο σάιτ τα ακόλουθα:

"Σήμερα κάναμε μία πολύ καλή νίκη, πήραμε 2 πολύ σημαντικούς βαθμούς. Στην αρχή μπήκαμε πολύ δυνατά, πήραμε μία διαφορά αλλά κάποια λάθη και απερισκεψίες μας έφεραν στο 1 γκολ διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι, περιορίσαμε τα λάθη και φτάσαμε στο θετικό αποτέλεσμα".

Επιμέλεια: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ