04/12/2019

Στους «8» η ΑΕΛ, με ανατροπή 5-2 τους Παξούς

Μεγάλη έκπληξη στο Κύπελλο της ΕΠΣ Κέρκυρας πήγε να γίνει σήμερα Τετάρτη (4/12), καθώς η ΑΕ Λευκίμμης βρέθηκε να χάνει στην έδρα της με 0-2 από τον «σκληροτράχηλο» ΑΟ Παξών, εν τέλει όμως κατόρθωσε να κάνει την ολική ανατροπή και να νικήσει στην παράταση με 5-2, παίρνοντας έτσι το... εισιτήριο για τα Προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Λευκίμμης, στα πλαίσια της Β' Φάσης του Νοτίου Ομίλου, με τους Παξινούς του Γιώργου Τουρσουνίδη να δείχνουν πολύ καλά στοιχεία και να... καρδιοχτυπούν τους γηπεδούχους.

Το σκορ άνοιξε στο 20' ο Ελιάν Φασλία, μετά από ασίστ του Σπύρου Ρούση, ενώ στο 31' ο Μπλέντι Ελέζι διπλασίασε τα τέρματα των «κιτρινόμαυρων». Οι φιλοξενούμενοι είχαν πετύχει τον απόλυτο αιφνιδιασμό!

Από ‘κει κι έπειτα, «μίλησε» ο Βαγγέλης Τσεβανέδης! Στο 40' ο έμπειρος στράικερ της ΑΕΛ μείωσε σε 1-2, αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο 79' ο ίδιος παίκτης ευστόχησε σε πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής Κώστας Γιούργας, ισοφαρίζοντας σε 2-2, που αποτέλεσε το τελικό σκορ του κανονικού 90λέπτου.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, εκεί όπου οι Λευκιμμιώτες «βρήκαν δίχτυα» για ακόμη τρεις φορές. Στο 95' ο Τσεβανέδης έβαλε το τρίτο προσωπικό του γκολ, κάνοντας το 3-2 και στο 110' ο Μοχάμεντ Καμαρά «έγραψε» το 4-2. Το... κερασάκι στην τούρτα το τοποθέτησε ο Κώστας Κυπτίου στο 120', διαμορφώνοντας το τελικό 5-2 για την «Βασίλισσα».

Να σημειωθεί ότι η ΑΕΛ είχε και τρία δοκάρια, σε προσπάθειες των Χριστόδουλου Πανταζή, Χρήστου Γαστεράτου και Κώστα Κυπτίου.

Βάσει της κλήρωσης που έγινε την προπερασμένη Δευτέρα (25/11), το «συγκρότημα» του Δημήτρη Μουρούτη στα Προημιτελικά του τοπικού Κυπέλλου θ' αντιμετωπίσει τον Αστέρα Πετριτή, με το πρώτο παιχνίδι να διεξάγεται στην Λευκίμμη.