13/11/2019

Στα Προημιτελικά οι Νυμφές, 3-1 τις Λιαπάδες

Με σκόρερ τους 16άρηδες Πέτρο Παπούτση και Δημήτρη Ρίζο, που αναδείχθηκαν στην Ακαδημία του συλλόγου, ο Αχιλλέας Νυμφών θριάμβευσε εκτός έδρας επί του Αστέρα Λιαπάδων με 3-1 και πήρε το... εισιτήριο για τα Προημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΠΣ Κέρκυρας.

Η αναμέτρηση διεξήχθη σήμερα Τετάρτη (13/11), στο Δημοτικό γήπεδο Παλαιοκασρειτών, στο Σκριπερό, στα πλαίσια της Β' Φάσης του Βορείου ομίλου. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους Νυμφιώτες του Άκη Πανδή να προηγούνται με 0-1, χάρις σε γκολ του Δημήτρη Ρίζου στο 31ο λεπτό. Στο 50' ο Πέτρος Παπούτσης διπλασίασε τα τέρμαρα των φιλοκενουμένων, κάνοντας το 0-2, ενώ στο 68' οι Λιαπαδίτες του Στάθη Φάλκου μείωσαν σε 1-2 με τον Αντώνη Μεταλληνό, έπειτα από σέντρα του Άλεξ Λευτεριώτη. Δύο λεπτά αργότερα, στο 70', ο Πέτρος Παπούτσης «ξαναχτύπησε», διαμορφώνοντας το τελικό 1-3 υπέρ του Αχιλλέα.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Πέτρος Νικόπουλος.