13/11/2019

«Φωνάζουν» για την διαιτησία! (Νο 3)

Οι διαιτητές της Κέρκυρας, ζωή να έχουν, προκαλούν συνεχώς διαμαρτυρίες και αρνητικά σχόλια, εξαιτίας των ανθρωπίνων ή εσκεμμένων λαθών τους. Πάμε λοιπόν να δούμε ορισμένες από τις πιο πρόσφατες περιπτώσεις...

• Στο ΟΦΑΜ - ΑΟ ΠΑΞΟΙ 3-1, για την Α1' Κατηγορία (5η αγωνιστική), οι Αγιομαθίτες στο δεύτερο ημίχρονο ζήτησαν δύο πέναλτι από τον διαιτητή Πέτρο Νικόπουλο, για ανατροπές των Γιάννη Γωνιάδη και Βαλεντίνο Ταμπάκο.

• Στο ΟΛΥΜΠΟΣ - ΟΦΑΜ 0-4, για την Α1' Κατηγορία (6η αγωνιστική), οι Ολύμπιοι στο 61' διαμαρτυρήθηκαν στον λάινσμαν Ανδρέα Σερίφη για την μη υπόδειξη σε θέση οφσάιντ του σκόρερ του τρίτου γκολ των φιλοξενουμένων, Γιάννη Γωνιάδη.

• Στο ΑΟ ΠΑΞΟΙ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΙΑΠΑΔΩΝ 4-1, για την Α1' Κατηγορία (6η αγωνιστική), οι Λιαπαδίτες είχαν παράπονα από την διαιτησία του Νικόδημου Καββαδία.

• Στο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΑΥΛΙΩΤΩΝ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΤΡΙΤΗ 0-1, για την Α1' Κατηγορία (6η αγωνιστική), οι Αυλιωτινοί εξέφρασαν την έντονη δυσαρέσκειά τους για τον διαιτητή Νίκο Κορακιανίτη και τον λάινσμαν Νίκο Βραδή.

• Στο ΑΟ ΚΑΒΟΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΡΙΒΟΛΙΟΥ 2-2, για την Α1' Κατηγορία (7η αγωνιστική), οι Περιβολιάτες ήταν πολύ δυσαρεστημένοι από την διαιτησία του Νίκου Κορακιανίτη, κάτι το οποίο αποτυπώθηκε και σε σχετική τους ανακοίνωση, κάνοντας λόγο για «κόμπλεξ» απέναντι στην ομάδα τους και κηρύσσοντάς τον «ανεπιθύμητο». Θεωρούν ως ανύπαρκτο το εις βάρος τους πέναλτι που υπέδειξε στο 88ο λεπτό (με το οποίο ο Κάβος ισοφάρισε σε 2-2), ισχυριζόμενοι ότι ο τερματοφύλακας Βασίλης Νάος δεν ανέτρεψε τον Γιάννη Κατσέλη, αλλά πως ο δεύτερος έπεσε πάνω του, στα όρια της μεγάλης περιοχής. Επίσης, «χρεώνουν» στον ρέφερι ότι λίγο πριν το πέναλτι, στο 85', «έκλεισε τα μάτια» και δεν απέβαλλε τον Κατσέλη των γηπεδούχων, ο οποίος (ενώ είχε κίτρινη κάρτα) «κλαδεψε» με τα δύο πόδια τον Γιώργο Μίαρη, εν τούτοις όμως έμεινε ατιμώρητος.

• Στο ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΤΡΙΤΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΚΑΡΟΥΣΑΔΩΝ 5-0, για την Α1' Κατηγορία (7η αγωνιστικη), οι άνθρωποι του σωματείου των Καρουσάδων είχαν παράπονα από την διαιτησία του Κώστα Γιούργα, για δύο λόγους. Πρώτον, διότι θεωρούν πως κακώς στο 5ο λεπτό υπέδειξε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Παναγιώτη Προβατά επάνω στον Κώστα Μάμαλο. Και δεύτερον, επειδή κατά την κρίση τους ήταν πολύ αυστηρή η αποβολή του Παναγιώτη Προβατά στο 16ο λεπτό, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

• Στο ΦΑΙΑΚΑΣ ΜΑΡΑΘΙΑ - ΑΕ ΦΑΙΑΚΩΝ 1-0, για τημ Α' Κατηγορία (7η αγωνιστική), οι φιλοξενούμενοι μέσω ανακοίνωσής τους εξέφρασαν τα έντονα παράπονά τους για την διαιτησία του Θωμά Βλάσση, ισχυριζόμενοι ότι στο 51' υπέδειξε εις βάρος τους ανύπαρκτο φάουλ, από το οποίο προήλθε το γκολ των γηπεδούχων με τον Φίλιππο Βλάσση, ενώ του «χρεώνουν» επίσης ότι κράτησε ελάχιστο χρόνο καθυστερήσεων.

• Στο ΑΕ ΑΡΙΛΛΑ/ΚΑΒΒΑΔΑΔΩΝ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΒΡΑΪΤΙΚΩΝ 1-2, για την Α' Κατηγορία (7η αγωνιστική), οι γηπεδούχοι στο 17ο λεπτό (κι ενώ το ματς ήταν στο 0-0) διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή Πέτρο Νικόπουλο για την μη υπόδειξη υπέρ τους πέναλτι, σε χέρι αμυντικού της φιλοξενούμενης ομάδας.

• Στο ΒΟΛΙΔΑ ΚΑΤΩ ΓΑΡΟΥΝΑ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗΣ 1-1, για την Α1' Κατηγορία (7η αγωνιστική), οι δύο ομάδες είχαν παράπονα από τον διαιτητή Νίκο Κορακιανίτη. Ειδικά οι γηπεδούχοι, θεώρησαν πολύ αυστηρή την αποβολή του Αλέξανδρου Σουπιώνη στο 82ο λεπτό, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

• Στο ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΓΙΩΝ ΔΕΚΑ - ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ 2-3, για την Α' Κατηγορία (7η αγωνιστική), οι γηπεδούχοι σε επιστολή που απέστειλαν στην ΕΠΣ Κέρκυρας κατήγγειλαν τον Νικόδημο Καββαδία για «αλλοπρόσαλλη διαιτησία» και για «αλλοίωση αποτελέσματος», θεωρώντας ότι στο 95ο λεπτό υπέδειξε εις βάρος τους ανύπαρκτο πέναλτι και προκάλεσε την αποβολή δύο ποδοσφαιριστών τους, ενώ τον κήρυξαν ανεπιθύμητο και απαίτησαν την εφεξής εξαίρεσή του.

Επιμέλεια: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ