12/11/2019

Πέμπτο «τρίποντο» ο Μαραθιάς, 1-0 την ΑΕ Φαιάκων

Ο ΑΟΚ Φαίαξ Μαραθιά κέρδισε στην έδρα του την ΑΕ Φαιάκων με 1-0 και παρέμεινε σε... τροχιά τίτλου στο Πρωτάθλημα της Α' Κατηγορίας.

Το παιχνίδι διεξήχθη την Κυριακή (10/11), στο Δημοτικό γηπεδο Περιβολίου, στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Κώστα Βλάσση πέτυχε την 5η νίκη της στην διοργάνωση και διατηρήθηκε αήττητη για 6η σερί αγωνιστική, ενώ βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας (μαζί με τις Μπενίτσες και τον Κεραυνό Αγίου Νικολάου), στο «πλην 2» από την κορυφή.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 51ο λεπτό, με εκτέλεση φάουλ του Φίλιππου Βλάσση. Οι γηπεδούχοι είχαν και κάθετο δοκάρι στο 70', σε σουτ του Αρίστου Νικομάνη από πλάγια θέση.

Να αναφέρουμε, τέλος, ότι η ΑΕ Φαιάκων, μέσω ανακοίνωσής της, εξέφρασε την δυσαρέσκειά της για την διαιτγσία του Θωμά Βλάσση. Το «συγκρότημα» του Αντώνη Κορακιανίτη υποστηρίζει πως στο 51' ουδέποτε υπηρξε περίπτωση φάουλ, από το οποίο προήλθε το γκολ της ομάδας του Μαραθιά, ενώ οι φιλοξενούμενοι θεωρούν επίσης πως κρατήθηκε ελάχιστος χρόνος καθυστερήσεων.