12/11/2019

«Διπλό» κορυφής των Μωραϊτίκων στους Αυλιώτες!

Στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Ά Κατηγορίας ΕΠΣ Κέρκυρας, ο Αστέρας Μωραϊτίκων το Σάββατο (9/11) νίκησε εκτός έδρας την ΑΕ Αρίλλα/ Καββαδάδων με 2-1 και επέστρεψε στο ... ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα, «συγκατοικώντας» με την ΑΕ Καναλίων στους 18 βαθμούς.

Στο ματς που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό γήπεδο Αυλιωτών, το συγκρότημα του Γιάννη Καλούδη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο δυναμικά και αποφασισμένο για την νίκη, ανοίγοντας το σκορ στο 36΄λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Χριστόφορος Αρμενιάκος, μετά από εκτέλεση φάουλ του Έντρι Χότζα και λάθος εκτίμηση του πορτιέρο των γηπεδούχων, πήρε το «ριμπάουντ» και έκανε το 0-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 67ο λεπτό, ο Έντρι Χότζα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, «γράφοντας» το 0-2 για την ομάδα της νότιας Κέρκυρας. Στο 89ο λεπτό, μετά από αρκετές κόντρες μέσα στην περιοχή των φιλοξενουμένων, οι γηπεδούχοι του Σπύρου Δένδια μείωσαν με τον Στάθη Σγούρο στο τελικό 1-2.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πέτρος Νικόπουλος, έχοντας για συνεργάτες του τον Γεράσιμο Μιχαλά και την Στεφανία Σάκλιφ. Να σημειωθεί ότι η συγκεκριμένη τριάδα είναι αξιολογημένη στον πίνακα της Γ΄ Εθνικής.

Να επισημανθεί, τέλος, ότι στο 17ο λεπτό (κι ενώ το ματς ήταν ακόμη στο 0-0), η «Ένωση» διαμαρτυρήθηκε στον Λευκιμμιώτη ρέφερι επειδή δεν υπέδειξε υπέρ της πέναλτι σε χέρι αμυντικού του Αστέρα.

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ