10/11/2019

Με «καρέ» του Τσιαφίτσα, ο ΟΦΑΜ 4-0 τις Λιαπάδες

Με τον... σίριαλ κίλερ Βάιο Τσιαφίτσα να αρπάζει το... μυδράλιο και να «γαζώνει» τέσσερις φορές την αντίπαλη εστία, ο ΟΦΑΜ χθες Σάββατο (9/11) ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Αστέρα Λιαπάδων, κερδίζοντάς τον εντός έδρας με το επιβλητικό 4-0.

Ο Τρικαλινός στράικερ έφτασε τα 12 γκολ σε 6 παιχνίδια, αφού το τέρμα που πέτυχε στον διακοπέντα αγώνα με την Αναγέννηση Περιβολίου δεν μετράει. Φυσικά, φιγουράρει στην 1η θέση της λίστας των σκόρερ της Α1' Κατηγορίας.

Το πρώτο ημίχρονο στο Δημοτικό γήπεδο Αγίου Ματθαίου έληξε 1-0, με γκολ του Τσιαφίτσα στο 21ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης στην επανάληψη κούνησε τα δίχτυα ακόμη τρεις φορές, στο 50', στο 55' και στο 65'. Όλα τα τέρματα του «συγκροτήματος» του Σάββα Σιδερόπουλου ήταν απόρροια πολύ όμορφων συνδυασμών της μεσοεπιθετικής γραμμής των γηπεδούχων.

Η διαιτησία της αναμέτρησης είναι αξιολογημένη στον πίνακα της Γ' Εθμνικής. Σφύριξε ο Κώστας Γιούργας, βοηθοί του οποίου διατέλεσαν ο Γιάννης Μίχος και η Στεφανία Σάτκλιφ.

Ο ΟΦΑΜ διατήρησε το απόλυτο σε νικηφόρα αποτελέσματα, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο «7 στα 7» κι εξακολουθεί να απολαμβάνει την... μοναξιά της κορυφής στον βαθμολογικό πίνακα. Ήταν μάλιστα η τρίτη φετινή «τεσσάρα» της ομάδας στο Πρωτάθλημα, μετά από εκείνες επί του Οδυσσέα Αυλιωτών και του Ολύμπου.

• Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ & ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ