23/04/2018

ΜΑΝΤΖΟΥΡΑΚΗΣ: «Αφήσαμε την ομάδα μας στα αποδυτήρια»

Ο Γιάννης Μαντζουράκης, εμφανίστηκε απογοητευμένος στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου, μετά την λήξη του κυριακάτικου εντός έδρας ματς του ΑΟΚ Κέρκυρα με τον Αστέρα Τρίπολης με την ήττα των «Φαιάκων» με 1-3.

Όπως τόνισε ο έμπειρος τεχνικός, η ομάδα του ήταν σαν μην εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο, αποδίδοντας το ανεπιτυχές αποτέλεσμα στο άγχος που υπήρχε για τη νίκη .

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο 68χρονος Ελληνορουμάνος προπονητής: «Όλο αυτό το διάστημα είχαμε καλή ομάδα, αλλά δυστυχώς σήμερα την... αφήσαμε στα αποδυτήρια. Είχαμε μόνο δυο με τρεις τελικές σε όλο το παιχνίδι, σε κανένα άλλο παιχνίδι, ούτε εκτός έδρας δεν μείναμε τόσο φτωχοί .Εάν εξαιρέσω την τετράδα της άμυνας, είχαμε κακή μέρα. Το μόνο που μπορούμε να πούμε ως δικαιολογία είναι το άγχος που βαραίνει τους παίκτες».

Απο την πλευρά του, ο τεχνικός του Αστέρα Τρίπολης, Σάββας Παντελίδης, δήλωσε τα κάτωθι:
«Η ομάδα μας ήταν πάρα πολύ σοβαρή και συγκεντρωμένη στον στόχο που είχαμε να μην δώσουμε ευκαιρίες στον αντίπαλο, που θα μπορούσαν να του δώσουν ενθουσιασμό. Θεωρήσαμε ότι έπρεπε να... κλειδώσουμε το παιχνίδι αμυντικά για να μην δώσουμε στον αντίπαλο το θάρρος που θα είχε στο παιχνίδι αν έκανε κάποιες φάσεις.

Βγάλαμε αρκετές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ήμασταν για μία ακόμη φορά άτολμοι και φλύαροι. Γενικά στα εκτός έδρας παιχνίδια έχουμε πρόβλημα να μην πετυχαίνουμε εύκολα γκολ.

Το γκολ που πετύχαμε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και το καλό μας ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο μας έδωσε το παιχνίδι.
Παραμένουμε συγκεντρωμένοι, αλλά πρέπει να κοιτάξουμε καλά τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα γιατί δεν ήμασταν σοβαροί, αν έμπαινε το δοκάρι του Ρόλε μπορεί να είχαμε πρόβλημα. Έρχεται ένα παιχνίδι πολύ σημαντικό για μας, που μπορεί να μας δώσει πολλά στην υπόθεση Ευρώπη. Αν δεν ήμασταν τόσο κουτοί στο προηγούμενο παιχνίδι, θα ήταν ήδη στο χέρι μας η Ευρώπη».